Anasayfa Blog Tarım Haberleri ABD Çiftçileri ve Ekonomisi İçin Büyük Tehdit Olabilir
ABD Çiftçileri ve Ekonomisi İçin Büyük Tehdit Olabilir

ABD Çiftçileri ve Ekonomisi İçin Büyük Tehdit Olabilir

ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından güvenli bulunmasına rağmen, yaygın olarak kullanılan herbisit tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından güvenli bulunmasına rağmen, glifosat adlı yaygın herbisitin geleceği hala tartışmalı bir konu. Ancak Aimpoint Araştırma’nın son raporu, glifosatın piyasadan çekilmesinin ABD çiftçileri, ekonomi ve çevre için olumsuz sonuçlara yol açabileceğini öne sürüyor.

Aimpoint Araştırma Baş Ekonomisti Gregg Doud, “Piyasalar, glifosatsız bir dünyaya adapte olabilirler, ancak bu, çiftçiler için ciddi ekonomik bir maliyet taşıyacak ve sera gazlarının hızla yayılmasına neden olarak yıllarca süren çevresel ve sürdürülebilirlik kazanımlarını riske atacaktır” dedi.

Rapora göre, glifosatın tarım aracı olarak kullanılmaması, yabani ot kontrolü için daha fazla toprak işlemenin gerektiği, bu da çiftçilerin maliyetlerini artıracağı, toprakta karbon depolamanın azalacağı ve ek yakıt kullanımından kaynaklanan emisyonları artıracağı sonucuna varıyor.

Glifosat olmadan:

    • ABD tarımında toprak işleme artacak ve örtü bitkileri azalacak, bu da potansiyel olarak 34 milyon tona kadar CO2 salınımına yol açacak. Bu, yaklaşık 6,8 milyon araba veya 36,5 milyon dönüm ormanın emisyonuna eşdeğerdir.

 

    • Çiftçiler, sınırlı arz ve alternatif ürünlerin yüksek fiyatları nedeniyle girdi maliyetlerinde 2-2,5 kat artış görecekler. Bu artış, özellikle küçük çiftlikleri büyük ölçüde etkileyecek.

 

    • Toprak işlemenin artırılması üretim maliyetlerini 1,9 milyar doların üzerine çıkaracak.

 

    • Artan üretim maliyetleri, uzun vadede gıda fiyatları üzerinde enflasyonist baskı yaratacak.

 

    • ABD tarımı, özellikle ABD mısırı, küresel ölçekte daha az rekabetçi hale gelecek.

 

Zaman içinde alternatiflerin daha fazla kullanılabilir hale gelebileceği, ancak bunun için yıllar sürecek ve önemli yatırımlar gerekeceği belirtiliyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.