Anasayfa Blog Gıda Çay takımları çayın sadece tadını mı değiştiriyor?
Çay takımları çayın sadece tadını mı değiştiriyor?

Çay takımları çayın sadece tadını mı değiştiriyor?

Japonya’daki Nagoya Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından yürütülen bir araştırma, seramik çay takımları üzerindeki sırlamanın, çayın faydalı bileşenlerinin, özellikle de kateşin flavonoidlerinin miktarı üzerinde önemli bir rol oynadığını gösterdi. Çay takımlarında kullanılan sır malzemelerinin seçimi, çayın rengi ve tadının yanı sıra bu bileşiklerin konsantrasyonunu da etkiliyor.

Araştırmacılar Japonya’da kullanılan dört farklı sırrın (Oribe, Namako, Irabo ve Toumei) yeşil çayda en çok bulunan flavonoid olan kateşinlerin içeriği üzerindeki etkisini inceledi. Bu sırlar, seramik kaplara benzersiz görünüm ve doku kazandıran bakır, kobalt, demir ve titanyum oksitler gibi farklı metal oksit türlerini içeriyor.

Fincanın türü çayın besin değerini değiştiriyor

Çalışmada yeşil çay çözeltileri demlenerek seramik karolar üzerine kaplanan sır tozlarıyla karıştırıldı. Bir süre bekletilen karışımlardan daha sonra sır tozları santrifüj yöntemiyle ayrıldı. Elde kalan çay çözeltileri renk değişimi ve çözeltideki kateşin miktarı açısından incelendi. Her iki ölçümdeki değişimin de kullanılan sırın türüne bağlı olduğu görüldü.

Bilim insanları metal oksitlerin Lewis asidi katalizörü olarak çalışan sır tozlarının, kateşin moleküllerinin oksidasyonuna neden olduğunu, bunun sonucunda thearubigin, theaflavin gibi maddeler ve bunların oksitlerinin oluştuğunu ifade etti. Bu sonuçlara göre sır malzemelerinin seçimi çaydaki kateşinler gibi faydalı bileşiklerin konsantrasyonunu önemli ölçüde etkiledi.

Çay takımları çayın sadece tadını mı değiştiriyor? 1 – 1694876866 930 Cay takimlari cayin sadece tadini mi degistiriyor Gida Hatti

Kateşinler nedir?

Kateşinler çeşitli yiyecek ve içeceklerde, özellikle de yeşil çayda bulunan bir tür doğal antioksidan. Flavonoid bileşik ailesine ait olan kateşinler şu potansiyel sağlık yararları ile biliniyor:

  • Antioksidan özellikler: Kateşinler vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olur, bu da kronik hastalık riskini azaltabilir.
  • Kalp sağlığı: Kötü kolesterol düzeylerini azaltarak, damar fonksiyonlarını iyileştirerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını destekleyebilir.
  • Kilo kontrolü: Kateşinler, metabolizmayı hızlandırarak ve yağ oksidasyonunu teşvik ederek kilo yönetimine yardımcı olabilir.
Çay takımları çayın sadece tadını mı değiştiriyor? 2 – 1694876866 140 Cay takimlari cayin sadece tadini mi degistiriyor Gida Hatti

Faydaları saymakla bitmiyor

  • Kansere karşı koruma: Bazı çalışmalar, kateşinlerin, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek ve DNA hasarını önleyerek belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.
  • Diyabet kontrolü: Kateşinler insülin duyarlılığını artırabiliyor ve kan şekeri düzeylerini düzenleyebiliyor.
  • Sinir sisteminin korunması: Bu bileşikler, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini potansiyel olarak azaltan nöroprotektif etkilere sahip olabilir.
  • Antienflamatuar: Kateşinler, enflamasyonun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Kateşinler potansiyel sağlık yararları sunarken etkilerinin dozaj ve bireysel sağlık koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişebileceğini unutmamak gerekiyor. Yeşil çay gibi kateşin açısından zengin yiyecek ve içecekleri dengeli bir diyete dahil etmenin, bunların avantajlarından yararlanmanın en uygun yolu olduğu belirtiliyor. Araştırmanın Scientific Reports dergisinde yayınlanan detayları bu bağlantıda yer alıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.