Anasayfa Blog Tarım Haberleri Çiftliklerin Ormanları Koruma ve Tarım Alanlarını Biyoçeşitlilik Kaynaklarına Dönüştürme Gücü
Çiftliklerin Ormanları Koruma ve Tarım Alanlarını Biyoçeşitlilik Kaynaklarına Dönüştürme Gücü

Çiftliklerin Ormanları Koruma ve Tarım Alanlarını Biyoçeşitlilik Kaynaklarına Dönüştürme Gücü

Ormanların, ormanlarda yaşayan yaban hayatı için çiftliklerden daha iyi bir yaşam alanı sağlayacağı sezgisel olarak düşünülebilir. Yine de, tropik yaban hayatı popülasyonları üzerine dünyanın en uzun soluklu çalışmalarından birinde Stanford araştırmacıları, 18 yıl boyunca, Kosta Rika’da ormanlarda popülasyonlar azalsa bile, orman parçaları veya şeritleri arasına serpiştirilmiş farklı ürün türlerine sahip küçük çiftliklerin ormana bağımlı birçok kuş popülasyonunu sürdürdüğünü tespit etti.

Nicholas Hendershot ve meslektaşları, 4 Eylül’de Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan makalelerinde, Kosta Rika’daki ormanlar, çeşitlendirilmiş çiftlikler ve yoğun tarım olmak üzere üç peyzaj türünde belirli kuş popülasyonlarındaki eğilimleri karşılaştırdı.

En keskin düşüşler ormanlarda, ardından yoğun tarımda (ve yoğun tarımda başarılı olan türler genellikle istilacı türlerdi) görüldü. Ancak çeşitlendirilmiş çiftliklerde, tipik olarak ormanlarda bulunan kuş türlerinin önemli bir alt kümesi, bazıları koruma endişesi de dahil olmak üzere, aslında zaman içinde artmıştır.

“Kuşlar, ekosistemlerin sağlığını izlemek için kullandığımız bir tür vekildir. Ve bugün gördüğümüz kuşlar 18-20 yıl önce gördüklerimizle aynı değil. Bu çalışma bu durumu gerçekten belgeliyor” diyen Hendershot, bu araştırma sırasında Stanford Beşeri Bilimler ve Bilimler Fakültesi Biyoloji Bölümü, Stanford Koruma Biyolojisi Merkezi (CCB) ve Stanford merkezli Doğal Sermaye Projesi’nde (NatCap) doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapıyordu.

Gıda Güvenliği Tehlikede

Bu araştırma, çeşitlendirilmiş tarımın biyoçeşitlilik için anahtar olabileceğini ima ederken, ilişki iki yönlüdür: biyoçeşitlilik gıda güvenliği için anahtardır. Bu durumda bu, böceklerle beslenen ve ekinlerin tozlaşmasına yardımcı olan çeşitli kuş türlerine sahip olmak anlamına geliyor.

“Kimlik, haşere kontrolü ve kuşların sağladığı diğer ekosistem hizmetleri için çok önemli görünüyor. Bu türler birbirinin yerine kullanılamaz,” diyor Hendershot.

“Çiftliklere hizmet eden sürekli bir tozlayıcı akışına ihtiyacımız var. Dünyadaki mahsullerin yaklaşık dörtte üçü bir dereceye kadar tozlayıcılara ihtiyaç duyuyor ve bu %75’lik kısım bizim en besleyici gıdamız; meyveler, kabuklu yemişler ve sebzelerde bulunan tüm vitamin ve mineralleri düşünün.” NatCap ve CCB’nin fakülte direktörü, H&S Çevre Bilimi Bing Profesörü ve makalenin kıdemli yazarlarından Gretchen Daily ise şunları söyledi

“Zararlıları kontrol etmeye yardımcı olmak için sürekli bir kuş, yarasa ve diğer yaban hayatı akışına ihtiyacımız var: büyük çoğunluğu doğal olarak bastırıyorlar. Ayrıca taşkın koruması, su arıtma, karbon depolama ve diğer pek çok hayati faydayı, sadece korunan alanlarda elde edilebileceklerin çok ötesinde, tarımsal peyzajlara geri kazandırmaya başlamamız gerekiyor.”

Daily ayrıca gıda üretimi açısından çeşitlendirilmiş çiftliklerin yoğun tarıma göre daha düşük verim sağlamasının gerekmediğini de belirtti. “Bu son zamanlarda tersine çevrilmekte olan bir varsayımdır” dedi.

Koruma Alanlarının Ötesinde

Dünya genelinde, korunan alanların kritik önemini koruduğu, ancak insanların ve doğanın gelişmek için ihtiyaç duyduğu ekosistem hizmetlerini sağlamak için çok az sayıda ve uzakta oldukları giderek daha belirgin hale gelmiştir. Biyoçeşitliliğin ve faydalarının korunması için işleyen peyzajlar artık çok önemli.

“Daily, “Bilim insanları da dahil olmak üzere insanlar, tarım arazilerinin anlamlı miktarda biyoçeşitliliği desteklemeyeceği fikrine sahipti. Bu durumda, çeşitlendirilmiş çiftliklerin kendileri habitat sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda parçalanmış ormanlık alanları da birbirine bağlıyor.

Hendershot, “Zaman içinde, daha çok insan faaliyetlerinden ayrı korunan alanlar yaratmaya odaklanan ‘kale koruma’ modelinden uzaklaştım ve ormanların dışında ne kadar çok potansiyel olduğunu giderek daha fazla görüyorum. Ormanlar çok önemli, elbette onlara ihtiyacımız var. Ancak buna ek olarak, bir çiftliği ‘nasıl’ yönettiğinizin biyoçeşitlilik için ne kadar önemli olduğu beni her zaman şaşırtmıştır.”

Stanford Doerr Sürdürülebilirlik Okulu’nda biyoloji ve yer sistemi bilimi profesörü ve makalenin ortak yazarlarından Tadashi Fukami, “Araştırmamızın bulgularının bilim için yeni olduğuna inanıyoruz, ancak bir anlamda, dünyanın dört bir yanındaki Yerli toplulukların zaten uzun zamandır bildiği bir şeyi, yani insanların parçası oldukları yerel ekolojik topluluğun geri kalanıyla karşılıklı ilişkilere sahip olabileceğini ve olması gerektiğini doğruluyor” dedi.

Çiftçileri Teşvik Etmek

1980’ler ve 90’larda Kosta Rika’da ormansızlaşma ülke ölçeğinde şimdiye kadar görülen en hızlı oranda gerçekleşiyordu. Sonra, bunu tersine çevirdiler – ünlü bir başarı modeli haline geldiler. Dünyanın ülke çapındaki ilk ekosistem hizmetleri için ödeme (PES) programını kurarak Kosta Rika bu eğilimi tersine çevirdi: 1987’de %40 olan ormanlar bugün arazinin neredeyse %60’ını kaplıyor.

Ülke şu anda korunan orman miktarını sadece birkaç yıl içinde iki katına çıkarmayı hedefliyor. Mevcut PES programında, herhangi bir arazi sahibi, arazisinin küçük bir bölümünü bile yeniden ağaçlandırmak için para alabiliyor. Hükümet şimdi de çiftçileri en iyi yönetim uygulamalarını benimsemeye teşvik etmek için yeni bir PES programı üzerinde çalışıyor.

Bu çalışma, Kosta Rikalı politika yapıcıların farklı tarım uygulamalarının zaman içinde sağladığı faydaları anlamalarına yardımcı olacaktır. Daily, “Birçok çiftçinin biyoçeşitliliği destekleyen hayati çalışmalarını tanımamız gerekiyor” dedi.

Nicholas Hendershot Stanford’daki Koruma Biyolojisi Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmıştır ve şu anda The Nature Conservancy-California’da orman ekoloğu olarak çalışmaktadır. Gretchen Daily de Stanford Woods Çevre Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacıdır. Makalenin diğer ortak yazarları arasında Doğal Sermaye Projesi’nde kıdemli bir bilim insanı olan Alejandra Echeverri, Arlington’daki Texas Üniversitesi’nden Luke Frishkoff ve önde gelen Kosta Rikalı ornitolog Jim Zook yer alıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.