Anasayfa Blog Tarım Haberleri COVID-19 Krizi Süt Ürünleri Fiyatlandırmasını Nasıl Etkiledi?
COVID-19 Krizi Süt Ürünleri Fiyatlandırmasını Nasıl Etkiledi?

COVID-19 Krizi Süt Ürünleri Fiyatlandırmasını Nasıl Etkiledi?

Penn State’te yapılan bir araştırmaya göre, COVID-19 salgınının başlangıcında önerilen bir süt ürünleri fiyatlandırma politikası, eğer politika kabul edilmiş olsaydı, süt ürünleri çiftçilerinin ürünleri için %10 daha fazla para kazanmasını sağlayabilirdi.

Tarım Bilimleri Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen ve Chesapeake Körfezi havzasındaki hayvancılık üretim modeline dayanan araştırma, bu fiyat artışının yerel süt endüstrisinde yaklaşık %13’lük bir büyümeye yol açabileceğini ortaya koydu.

Ayrıca model, hayvancılık üretimindeki artışın gübrenin su yollarına sızmasında da artışa yol açacağını, bunun da daha fazla azot emisyonu ancak daha az fosfor emisyonu ile sonuçlanacağını öne sürdü. Bulgular Journal of the Agricultural and Applied Economics Association dergisinde yayımlandı.

Auckland Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan ve Penn State’te doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştığı sırada bu çalışma üzerinde çalışan Zeya Zhang, “Bulgularımız, fiyatlandırma politikasının kriz dönemleri de dahil olmak üzere ABD’deki bölgesel hayvancılık üretimini nasıl etkileyebileceğine dair fikir veriyor” dedi. “Bu tür politikaların sadece ekonomik değil, çevresel etkileri de olabilir.”

Araştırmacılara göre, 2020 yılında COVID-19 salgınının başlaması, okullar ve restoranlar kapandıkça süt fiyatlarının düşmesine neden oldu. Buna karşılık, Süt Kooperatifleri Pazarlama Birliği, ABD Tarım Bakanlığı’ndan (USDA), zor durumdaki süt çiftçilerine yardımcı olmak için o yılın yaz ayları boyunca geçerli olacak bir asgari fiyat politikası oluşturmasını istedi.

Talep reddedilmiş olsa da, araştırmacılar asgari fiyat politikasının çiftçiler için cazip olmaya devam ettiğini söyledi. Araştırmacılar, COVID-19 salgınının, Nisan 2019’da yürürlüğe giren bir çiftlik yasasında sunulan süt fiyatlandırma formülünün etkileriyle birleştiğinde, süt üreticileri için tahmini 725 milyon dolarlık bir kayba yol açtığını söylediler.

Süt çiftçileri için daha yüksek asgari fiyatların aynı zamanda süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri işleyicileri için daha yüksek maliyet anlamına gelebileceğini ve bu maliyetlerin çoğunun tüketicilere yansıtıldığını da eklediler. Ancak, daha yüksek asgari fiyatlar aynı zamanda işleyiciler için daha fazla öngörülebilirlik ve tüketiciler için fiyat istikrarı anlamına gelmektedir.

Tarım, çevre ve bölgesel ekonomi ve demografi profesörü David Abler, araştırma ekibinin COVID-19 pandemisinin başında önerilene benzer bir süt ürünleri fiyatlandırma politikasının hem kısa hem de uzun vadeli etkilerini incelemek için bir model oluşturmak istediğini söyledi.

Abler, “2018 Çiftlik Yasası’nda olduğu gibi kamu politikalarındaki yeni değişikliklerin, piyasadaki düşüşleri iyileştirmek yerine daha da kötüleştirmek gibi öngörülemeyen yan etkileri olabilir” dedi. “İşler planlandığı gibi gitmediğinde kamu politikalarının esnekliğe sahip olması önemlidir.”

Abler, böyle bir politikanın sadece süt fiyatlarını değil, aynı zamanda su kalitesini de nasıl etkileyeceğini incelemek istediklerini açıkladı. Eğer bu politika süt üretiminin ve dolayısıyla hayvancılık üretiminin artmasıyla sonuçlanırsa, araştırmacılar su kalitesinin su yollarına karışan hayvan gübresindeki artıştan etkilenebileceğini düşündüler.

Çalışma için araştırmacılar, Chesapeake Körfezi su havzasındaki 10 bölgeyi analiz eden bir model oluşturdular – hem büyük bir hayvancılık endüstrisine sahip hem de su yollarına yakın bir alan.

Model, altı ana hayvancılık sektörünü (süt, besi sığırı, domuz, broyler, yumurta ve hindi) içermekte ve USDA’nın Tarım Sayımına ek olarak yem bileşimi, fiyat ve arz esneklikleri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere birçok kaynaktan elde edilen verileri içermektedir. Araştırmacılar modeli önce temel sonuçları elde etmek için, ardından da süt fiyatına artış olarak yansıyan asgari fiyat politikasını uyguladıktan sonra tekrar çalıştırdı.

Zhang, “Böylece fiyatlandırma politikasının neden olduğu hayvancılık üretimi, girdi kullanım düzeyi ve çiftçi karlılığındaki değişiklikleri ölçebiliyoruz” dedi. “Hayvancılık modeli sonuçlarına dayanarak, hayvancılık endüstrilerinden ne kadar daha fazla veya daha az nitrojen üretildiği gibi politikanın çevresel sonuçlarını da hesaplayabiliriz.”

Araştırmacılar, genişletilmiş bir süt endüstrisine ek olarak, politikanın 10 çalışma bölgesindeki hayvancılık çiftçileri için toplam net gelirde %2 ila %10’luk bir artışla sonuçlandığını ve bir bölgenin başlangıçtaki yapısına bağlı olarak bazılarının diğerlerinden daha fazla fayda sağladığını tespit etti.

Abler, “Modelde, yerel hayvancılık çiftçileri, kaynaklarını diğer hayvancılık sektörlerinden süt sektörüne yeniden tahsis ederek fiyat değişikliğine yanıt vereceklerdir” dedi. “Bazı bölgelerde besi sığırcılığı sektörü küçülürken, diğerlerinde etlik piliç ve hindi sektörleri küçülecektir.”

Araştırmacılar, gelecekteki çalışmaların, hayvancılık ve yem bitkileri üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarına yönelik politikaların potansiyel etkilerini incelemek gibi politikaları daha da geniş bir şekilde analiz etmek için modeli genişletebileceğini söyledi. Ya da çalışmalar, gübre uygulamalarındaki değişikliklerin sera gazı emisyonlarını nasıl etkileyebileceğini tahmin etmek için mahsulleri de modele dahil edebilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.