Anasayfa Blog Tarım Haberleri Geleceğin İlaçları Doğada Mı Saklı? Şifalı Bitkilerin Yükselişi
Geleceğin İlaçları Doğada Mı Saklı? Şifalı Bitkilerin Yükselişi

Geleceğin İlaçları Doğada Mı Saklı? Şifalı Bitkilerin Yükselişi

Şifalı bitkiler ve şifalı otlar binlerce yıldır dünya genelinde kullanılmaktadır ve günümüzde bu bitkilerin kullanımı yeniden canlanarak önemli ölçüde artmıştır.

Buna rağmen, tıbbi bitkilerin ticari hasadının koruma statülerini nasıl etkileyebileceği hakkında çok az şey biliniyor ve bu da hayatta kalmalarına yönelik endişeleri artırıyor. Ya da çok rağbet gören bitkilerden elde edilen kârın, onlara bel bağlayan geleneksel toplulukları nasıl etkilediği.

Bitkisel İlaçları Kimler Kullanıyor?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun %70-90’ı şu anda birincil sağlık hizmeti aracı olarak geleneksel bütüncül tıbba güveniyor – peki ama bu insanlar kim ve bütüncül tıp nedir ve kimler kullanıyor?

Bütünsel tıp, bitkisel/bitkisel kaynaklı tıp, yoga ve akupunkturdan Yerli tıp uygulamalarına kadar her şeyi kapsamaktadır. Bu uygulamalar genellikle Çin ve Hindistan gibi ortaya çıktıkları ülkelerin kültürlerinde büyük bir rol oynamaktadır.

İspanyol tıbbi bitkilerine yönelik potansiyel tehdidi inceleyen Autónoma de Madrid araştırmasının yazarı Dr. Manuel Pardo de Santayana şöyle açıklıyor: “Tıbbi bitkilerin kullanımı, tıpkı yemek ya da yıllık kutlamalar gibi kültürel kimlik unsurlarıyla bağlantılıdır. İnsanlar kendilerini yerel geleneklerle özdeşleştiriyor ve zaman içinde bunlardan vazgeçmek istemiyor.”

Geleneksel tıbba güvenen topluluklardaki insanlar, sindirim sorunları veya inatçı öksürük gibi birçok basit hastalığı bitkileri kullanarak çözebilmektedir. Şifalı bitkiler modern farmasötik tıbbı bile etkilemiştir; ana maddesi söğüt ve kavak ağaçlarında bulunan salisilik asidin değiştirilmiş bir versiyonu olan aspirin de dahil olmak üzere, formülasyonların %40’ından fazlası doğal ürünlere dayanmaktadır.

Şifalı Bitkilerin Kullanımı Neden Artıyor ve Bu Neden Önemli?

Şifalı bitki ve otların kullanımı COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana önemli ölçüde artmıştır. Bu büyümeyi etkileyebilecek birçok faktör vardır: aşı oluşturulmadan önce semptomları yönetme girişimleri, aşılama programlarına güvensizlik veya belirli demografik grupların aşıya daha az erişimi olması.

Bununla birlikte, tıbbi bitkilere yönelik artan talep, bitkilerin sürdürülebilirliği için bir tehdit olarak kabul edilen, denetlenmeyen ticari hasada yol açmıştır. Son derece gevşek bir anlamda, sürdürülebilir hasat, nüfusun azalmasına yol açmayacak şekilde hasat anlamına gelir.

Yerli gruplar da dahil olmak üzere geleneksel ilaçların uzun süreli kullanıcıları, her zaman gezegenimizin kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde kullanmanın savunucuları olmuştur. Araştırmalar, birçok geleneksel toplumun, çoğalmaya izin vermek için toplanan bitki miktarını sınırlamak, hasarı en aza indirmek için bitkiden sadece aktif bileşeni hasat etmek ve tohumları kişisel bahçelere yeniden dikmek gibi stratejileri benimseyerek sürdürülebilir hasadı teşvik ettiğini göstermektedir.

Ancak tıbbi bitkileri ticari amaçlarla toplayanlar, karı maksimize etmek için geleneksel topluluklar tarafından belirlenen uygulamaları genellikle göz ardı etmektedir.

Sürdürülebilir Olmayan Hasat Geleneksel Toplumları Nasıl Etkiledi?

Ticari yetiştiriciler tarafından birkaç bitki türünün aşırı kullanımı, bu türlerin herkes tarafından kullanımını sınırlayan koruma yasalarına yol açmıştır. Bitkileri tamamen sürdürülebilir bir şekilde toplayanların bile serbestçe hasat yapmaları kısıtlandı. Dr. Pardo de Santayana şöyle açıklıyor: “Bu yasal korumaların sonucu, topluluklar arasında büyük çatışmalara neden oldu. Bazıları, birkaç ticari hasatçının eylemlerinin bir sonucu olarak tıbbi bitkileri hasat etme haklarının haksız yere sınırlandırıldığını düşünüyor.”

Dr. de Santayana, “Öncelikle, yerel ve yerli halkın şifalı bitkilerin tehlike altında olması konusuyla nasıl başa çıktığını dinlemeliyiz” diyor.

Dünyadaki pek çok tür ve alan, geleneksel koruma yöntemleri kullanan yerli ve yerel topluluklar sayesinde bozulmadan kalmaktadır. Global Witness’a göre 2020 yılında 227 kişinin ormanları, nehirleri ve diğer ekosistemleri korumak için hayatını kaybettiği tahmin edilirken, bazıları çevresel meseleler için hayatlarını bile riske atıyor.

“Bu gruplar bitki yaşam döngüleri ve sürdürülebilir arazi yönetimi konusunda ileri düzeyde bilgiye sahiptir. Onlara tıbbi bitkilerle ilgilenmeye devam etmeleri ve onları sorumlu bir şekilde hasat etmeleri için yasal izinler vermek, artan talebi dengelemenin ve hayatta kalmaya devam etmelerinin anahtarı olabilir,” diyor Dr. de Santayana.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.