Obeziteye karşı yeni lif: Kitin

Obeziteye karşı yeni lif: Kitin

ABD St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma; böcek dış iskeletlerinde, mantarlarda ve kabuklu deniz hayvanlarında bol miktarda bulunan bir diyet lifi olan kitinin, sindirim sırasında bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini gösterdi. Aktif bağışıklık sisteminin daha az kilo alma, vücut yağında azalma, obeziteye karşı direnç sağladığı biliniyor.

Araştırma bağışıklık sisteminin belirli bir kolunun kitin sindiriminde rol oynadığını, kitin tüketimi sonrasında oluşan mide şişliğinin doğuştan gelen bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini ortaya koydu. Araştırmacılara göre bu bağışıklık tepkisi mide hücrelerinin kitinaz adı verilen ve kitini parçalayan enzimler üretmesine neden oluyor. Bunun nedeni kitinin suda çözünmemesi, sindirim için enzimlere ve yüksek asitli ortama ihtiyaç duyması.

Kitin bağışıklık sistemi tepkisini tetikliyor

İlginç bir sonuç olarak araştırmacılar kitin tüketiminin farelerde obezite üzerindeki en büyük etkisinin, kitinin bağışıklık sistemini aktive ettiği ancak sindirilmediği zaman ortaya çıktığını buldu. Yüksek yağlı beslenme yanında kitin tüketen ancak bunu sindiremeyen farelerde kilo alma hızı, kitin almayan ve kitin alan ancak bunu sindirebilen farelere göre daha düşük oldu. Araştırmacılar bunun nedeninin kitini sindiren farelerin buradan da besin ögeleri almaları olabileceğini belirtti.

Araştırmacılar farelerden elde edilen bulgulara dayanılarak obezite kontrolüne yardımcı olmak için kitinin  insan beslenmesine dahil edilmesi potansiyelini araştıracaklarını belirtti. Bilim insanları halihazırda mide kitinazlarının salgılanmasını engelleyebiliyor. Kitinle bağışıklık sisteminin tetiklenmesi yanında bu maddenin sindiriminin engellenmesini içeren bir yaklaşımın insanlarda metabolik faydalar sağlayabileceği düşünülüyor.

Obeziteye karşı yeni lif: Kitin 1 – 1694942609 221 Obeziteye karsi yeni lif Kitin Gida Hatti

Kitinin beslenmeye eklenmesi kiloyu düşürebilir

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin özellikle diyet müdahaleleri yoluyla kontrolü büyük ilgi görüyor. Çalışma farelerde ümit verici sonuçlar gösterse de, obezite kontrolüne yardımcı bir araç olarak kitinin insan diyetlerine dahil edilmesinin potansiyel faydalarını ve güvenilirliğini anlamak için insan çalışmalarının yapılması gerekiyor. Çalışmaya bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.