Anasayfa Blog Sağlık Prof. Dr. Osman Müftüoğlu önerdi: Hafızayı güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor! 1 kaşığı mucize
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu önerdi: Hafızayı güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor! 1 kaşığı mucize

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu önerdi: Hafızayı güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor! 1 kaşığı mucize

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu önerileriyle sağlıklı yaşama katkı sağlıyor. Unutkanlık ve benzeri zihinsel problemler günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin çoğu kişide görülebiliyor. Hafızayı güçlendirecek besinler tüketerek beyin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. İşte 1 kaşığından bile şifa akan 3 baharat…

ZERDEÇAL

BDNF hormon seviyelerinin yükselmesine yardımcı olan zerdeçal, yaşlanmaya bağlı olan beyin fonksiyonlarındaki bozulmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle hafızanın güçlenmesine faydalı olur. Beyinde yeni hücre oluşumunu sağlar.

Güçlü ve doğal bir antioksidan olan zerdeçal, tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış. Bu kök bitkisi, beynin oksijenlenmesine, bilgiyi öğrenmenize ve işlemenize yardımcı olur.

SAFRAN

Antioksidan bakımından zengin olan safran, yaşa bağlı olarak meydana gelen zihinsel bozukluklara karşı faydalı olabiliyor. Ayrıca hafıza kaybına iyi gelir.

safran

KİMYON

Beyin sağlığını korumaya yardımcı olan kimyon, hafızanın kuvvetlenmesine de fayda sağlar.

Ayrıca kemik sağlığına iyi gelir, sindirim sistemini kolaylaştırır, solunum sistemine iyi gelir, cildi güzelleştirme etkisi bulunur ve kansızlığa karşı faydalı olabilir.

kimyon

BEYİN DOSTU GIDALAR NELERDİR?

Balık: omega-3 yağ asidi yönünden zengin.

Ceviz, badem, yer fıstığı: özellikle şekli de beyine benzeyen ceviz hem omega-3 yağ asidince hem de E vitamini ve eser elementlerce zengin.

Kırmızı et, tavuk, yoğurt, yumurta: B12 vitamini yönünden zengin.

Bitter çikolata: Polifenollerden zengin.

Ananas, tarçın, havuç, yeşil ve siyah çay: Polifenollerden zengin.

D vitamini: beynin genç kalmasını sağlayan vitaminlerden. Bu vitamin için en etkili kaynak ise güneş ışığı. Her gün 15 dakika güneşlenin.

E vitamini: beyin sağlığı açısından en temel antioksidanlardan birini oluşturuyor. Bu vitamin özellikle tahıllarda bolca yer alıyor. Bu nedenle bulgur, esmer pirinç, karabuğday, çavdar, kinoa, yulaf gibi besinlere günlük diyetinizde mutlaka yer verin. Tam tahıllı ekmeği hayatınızdan asla çıkarmayın.

Kırmızı meyveler: polifenol içeriği yüksek kırmızı meyveler de beyni genç tutan besinler arasında. Tam bir antioksidan deposu olan nefis ara öğün alternatifleri kırmızı meyveler; serbest radikalleri nötralize ederek yaşlanmaya karşı beyninizin direncini arttırıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.