Anasayfa Blog Gıda Şeker hastalarının beslenmesinde yeni bulgular
Şeker hastalarının beslenmesinde yeni bulgular

Şeker hastalarının beslenmesinde yeni bulgular

Büyütmek için resme tıklayın

ABD’deki Alabama Üniversitesi’nde yapılan araştırma, tip 2 diyabetli bireyler için diyetteki protein miktarının genel kilo verme oranı kadar kritik olmayabileceğini öne sürüyor.

Çalışmada tip 2 diyabetli 106 yetişkin rastgele iki gruba ayrılarak bunlara 52 hafta boyunca yüksek proteinli diyet veya normal proteinli diyet uygulandı. Her iki diyette de kalori kısıtlaması gözetildi. Yüksek proteinli diyette beslenmeye yağsız sığır eti dahil edilirken, normal proteinli diyette kırmızı etler tamamen dışarıda tutuldu. Çalışma, toplam kalorinin yüzde 40’ı proteinden gelen yüksek proteinli ve toplam kalorinin yüzde 21’i proteinden gelen orta proteinli diyetlerin her ikisinin de kan şekeri (glikoz) kontrolünü iyileştirmede, kilo verdirmede ve vücut kompozisyonunu iyileştirmede etkili olduğunu gösterdi.

Şeker hastaları için beslenme alternatifleri

Araştırmacılar protein ve karbonhidrat miktarları yanında yağsız sığır etinin dahil edilmesi açısından farklılık gösteren bu iki sağlıklı beslenme kalıbı sayesinde bireylerin tercihlerine uygun ve uzun vadede kendileri için sürdürülebilir olacak bir beslenme modelini seçebileceklerini belirtti.

Yürütülen randomize kontrollü çalışmada uygulanan yüksek proteinli diyet toplam enerjinin yüzde 40’ını protein, yüzde 32’sini karbonhidrat ve yüzde 28’ini yağ oluşturdu. Diğer diyet olan normal proteinli beslenmede ise toplam enerjinin yüzde 21’ini protein, yüzde 53’ünü karbonhidrat ve yüzde 26’sını yağ karşıladı. Tüm katılımcılar tip 2 diyabet hastaları arasından seçildi. Katılımcılar program boyunca kalori azaltma ve özel yiyecek listelerini içeren State of Slim kilo yönetim programını takip etti. Ek olarak, katılımcılar egzersizlerini kademeli olarak haftada altı gün, günde 70 dakikaya çıkardı.

Şeker hastalarının beslenmesinde yeni bulgular 1 – 1694811230 908 Seker hastalarinin beslenmesinde yeni bulgular Gida Hatti

Hastalığın kontrolünde birinci faktör kilo verme

Özetle çalışma, tip 2 diyabetli bireyler için, kırmızı et tüketip tüketmemelerine bakılmaksızın, bu durumu yönetmede birincil faktörün kilo verme olduğunu gösteri. Hem yüksek proteinli hem de normal proteinli diyetler kilo vermede ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmede etkili oldu. Çalışma Obesity dergisinde yer aldı.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.