Anasayfa Blog Bilim-Teknoloji Youtube hesap silme – Youtube hesabı kalıcı olarak silme ve kapatma nasıl yapılır?
Youtube hesap silme – Youtube hesabı kalıcı olarak silme ve kapatma nasıl yapılır?

Youtube hesap silme – Youtube hesabı kalıcı olarak silme ve kapatma nasıl yapılır?

Youtube için “video” odaklı bir sosyal medya platformu tanımlaması yapmak mümkündür. Video yüklemenin yanı sıra günümüzde canlı yayınlar için de kullanılır. İçerisinde bulunan videoları belirli kategorilere göre listeleyen YouTube, içerik konusunda kullanıcılarına herhangi bir sınırlama yapmaz. YouTube’da yapılan sınırlamalar sadece yasalara uygun olmayan içerikler ve bazı içerikler için de 18 yaşından büyük olma zorunluluğuna dair uygulanır. Tüm bunların haricinde telif hakkı ihlali bulunmayan her video YouTube’a yüklenebilir.

Youtube hesabını silmek isteyen kişiler, bu işlemi kolaylıkla yapabilir. Burada tek yapılması gereken Masaüstü veya mobil cihazlar üzerinden mevcut hesaba giriş yaparak verilen adımları uygulamaktır. Youtube kanalını kalıcı olarak silmek isteyen kişiler, aynı bilgilerle hesabına tekrar giriş yapamaz. Bu nedenle hesabı kalıcı olarak silmek yerine dondurma seçeneğinin de düşünülmesi önerilir.

YouTube, Google’a aittir; bu, YouTube hesaplarının Google hesaplarına bağlı olduğu anlamına gelir. YouTube hesabı kolaylıkla silinirken aynı zamanda Google hesabı korunabilir. Fakat Google hesabı silindiği takdirde bağlı olan tüm uygulamalardaki hesaplar ortadan kalkar. Youtube hesabını kapatmak isteyenler için üyelerine iki farklı seçenek sunar. Bu seçenekler; kanalı geçici olarak gizleme ve kalıcı olarak silme şeklindedir.

Youtube hesabı nasıl kapatılır?

Youtube hesabı silme ve Youtube kanalı kapatma işlemleri aynı adımda ilerler. Hesap silme adımları aşağıdaki gibidir:

  • Youtube hesabına giriş yapılır ve profil resminin bulunduğu alana tıklayarak menü açılır. Bu menü içerisnde Youtube Studio sekmesine tıklanır.
  • Açılan ekranın sol tarafında yer alan görev çubuğu üzerinde ayarlar sekmesine girilir. Ayarlar menüsü, görev çubuğunun alt kısmında bulunur.
  • Ayarlar menüsü içerisinde “Kanal” sekmesini açılır ve kanalın”Gelişmiş Ayarlar” kısmına erişim sağlanır.
  • “Gelişmiş Ayarlar” kısmının aşağısında, diğer ayarlar başlığı altında bulunan “Youtube içeriğini kaldırma” adındaki seçeneğe tıklanır.
  • Youtube hesap kapatma işlemi için hesap bilgilerinin yeniden girilmesi istenir. Bu nedenle e-mail adresi ve şifre yeniden girilerek kimlik doğrulanır.
  • Açılan ekranda kanalı silmek için yer alan kutucuklar işaretlenir. Daha sonra “içeriğimi sil” ibaresi tıklanır.

Bu işlemlerden sonra kanal güncellenmesi bir süre gecikebilir. Bu nedenle, hesaba daha önce yüklenmiş olan videoların görselleri kısa bir süre görünür olacaktır. Bu süre içerisinde hesap silme işleminden vazgeçen kişiler, hesabına tekrar giriş yapabilir. Bunun için “Oturum açarken başka sorunlar yaşıyorum” seçeneğini işaretlenir ve hesap yeniden aktif hale getirebilir.

Uygulanan bu adımların yalnızca Youtube kanalı silmek için olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla Youtube’da oturum açmak için kullanılan Google hesabı bu işlemler sonucunda silinmeyecektir.

Şifresi unutulan Youtube hesabı nasıl kapatılır?

Şifresi unutulan hesabın kapatılabilmesi için birtakım adımları uygulamak gerekir. Bunun için giriş bölümüne mail adresi yazılır ve şifre sıfırlama linki istenir. Mail yoluyla yeni şifre belirleyerek mevcut Youtube sayfasına tekrar giriş yapılabilir. Ardından yukarıda belirtilen hesap silme adımları uygulanır ve Youtube hesabı kapatabilir.

Ancak mail adresine erişim olmayan hesaplar için bu işlem gerçekleştirilemez. Bu nedenle Youtube destek ekibinden yardım istenmesi önerilir. Diğer bir seçenek olarak Google şikayet formu doldurulabilir. Bu sayede sistem yetkilileri kısa bir süre içerisinde yardımcı olmaya çalışır.

Youtube hesabı silinirse ne olur?

Youtube hesabı silme işlemi oldukça kısa bir sürede sonuçlanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hesap tamamen silindikten sonra işlem geri alınamaz. Youtube hesabı silindiği takdirde kullanıcı adı, kanala yüklenen içerikler, abone olunan kanallar ve tüm izleme geçmişi silinir. Youtube hesabı Google hesabı ile bağlantılı olduğu için tekrar açılabilir. Zira kanal silindiğinde bağlantılı olan Google hesabı bu durumdan etkilenmez.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.