Avrupa Tarımının Geleceği Genç Çiftçilerde

Avrupa Tarımının Geleceği Genç Çiftçilerde

AB’nin tarım sektörü, yeni nesil çiftçilerin katkısına ihtiyaç duyuyor. Şu an, 40 yaşın altındaki çiftçiler AB’deki çiftliklerin sadece yüzde 12’sini yönetiyor. Bu demografik değişim, tarım sektörünün sürdürülebilirlik ve dinamizmi için bir tehdit oluşturuyor ve bazı kırsal bölgelerde ekonomik zorluklara neden oluyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ulusal Stratejik Planlarına yansıdığı gibi, çiftliklerde nesil yenileme, yeni Ortak Tarım Politikasının önceliklerinden biri haline geldi. Ancak, tarımın geleceğini güvence altına almak ve genç çiftçilere daha fazla ilgi çekici hale getirmek için daha fazla çaba gerekiyor.

Avrupa Gölgesi Milletvekili Üyesi Jérémy Decerle, konuya dikkat çekerek şunları söylüyor: “Tarım sektöründe nesil değişikliği çok ciddiye almalıyız. Ekonomimiz ve toplumlarımız artık tarımdan daha fazlasını bekliyor. Bu beklentilere cevap verebilmek için öncelikle, tarıma adanmış genç kadın ve erkek çiftçilerin sayısını artırmalıyız. Bu, hepimizin sorumluluğudur.”

AB Çiftliklerinde Nesil Yenileme Raporu, genç çiftçilerin tarım sektöründe başarılı olmalarını ve gelişmelerini desteklemek amacıyla çeşitli öneriler sunuyor. Rapor, genç çiftçilere finansman, mali teşvikler ve pratik destek sağlama, araziye erişimi kolaylaştırma, profesyonel temsil ve ağ oluşturmanın geliştirilmesi gibi konuları ele alıyor.

Tarımın geleceği için genç çiftçilerin eğitim ve öğretim fırsatlarına yatırım yapmayı gerektirdiğini vurguluyor. Bu, yeni uygulamalar, yeni teknolojiler ve yenilikçi çözümlerle daha fazla bütünleşen bir meslekte genç çiftçilerin başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.