Anasayfa Blog Hayvancılık Büyükbaş Hayvanlarda Şap Aşılama Kampanyası Başlıyor
Büyükbaş Hayvanlarda Şap Aşılama Kampanyası Başlıyor

Büyükbaş Hayvanlarda Şap Aşılama Kampanyası Başlıyor

Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele projesi kapsamında yürütülen 2023 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası Yalova’da 01 Eylül 2023 tarihinde başlayacak ve 17 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecek.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda (sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar) rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasında kayıplarına neden oluyor. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas ve hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.

Hastalıktan korunma yolu ise hayvanların 6 ay aralarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması şeklinde. Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve hayvancılık desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunlu tutuluyor.

Kampanya süresince il genelinde bulunan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin tamamına ulaşılmaya çalışılacak. Görevli personellerin aşılama için ulaşamadığı ya da herhangi bir nedenle aşılanamayan büyükbaş hayvanı olan yetiştiricilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve ayrıntılı bilgi almaları için İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor” dedi.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.