Firma
1 yıl önce
376 Görüntülenme

Arabağa Toptan Kahve

Gıda Toptancıları
Mersin Gıda Toptancıları
Firma Adı :

Arabağa Kahve

Yetkili :
 (0324) 234 17 22
Adres :
Özgürlük mah. Mertoç Gıda Toptancılar Sitesi D Blok No:21-22
Şehir/İlçe : Mersin / Akdeniz

Mersin şehrinde toptan kahve ürünleri

İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyunuz. Her fincan için 3 çay kaşığı kahve, isteğinize göre şeker ilave ediniz. Az ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırınız.

Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay ediniz. Kalan kahveyi biraz daha pişiriniz ve fincanlara dağıtınız.

1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdi. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı. İlk olarak Tahtakale’de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu.

6 Yıllık, İçecekten Öte Keyfin Öyküsü Arabağa

Mersin’de o yıllarda 500 yıllık bir geçmişi olan bu gizemli ve keyifli içecek, evlerde tavalarda kavrulup, küçük bakır değirmenlerde elde öğütülerek hazırlanıyordu. İlk kez, öğütülmüş kahve satan bir dükkan pek alışılmadık görünse de; şehrin göbeğindeki bu farklı kahveci dükkanında özenle hazırlanmış ve çekilmiş Türk kahvesi, halk tarafından büyük ilgi görmüş ve kahve tiryakilerinin vazgeçilmez uğrak yeri olmuştu.

Arabağa Toptan Kahve 2 – kv

1926 yılında açılan dükkan zaman içinde tüm Mersin tarafından beğenilir ve uzun yıllar bu keyifli içeceği müşterileri ile buluşturmaya devam eder. 1970 yılında Nuri Uçar, oğlu Ali Uçar’a oğluna aktardığı tecrübeleri başka bir dükkanda sürdürebileceğini söyler. Ali Uçar, babasının bu talebiyle Silifke Caddesi’nin girişinde (eski adıyla Yoğurt Pazarı) bir dükkan açar. Bu küçük dükkanın özenle hazırladığı kahveler çok kısa sürede Mersin halkı tarafından büyük ilgi görür ve gerçek kahve tiryakilerinin vazgeçilmez uğrak yeri olur.

Türk insanının Dünya Kültür Tarihi’ne kazandırdığı bir değer olan, Türk Kahvesi’nin bir içecekten daha fazlasını ifade ettiğinin bilincinde olan Arabağa, 86 yıldır kendine özgü harmanıyla ürettiği kahvesini; değişmeyen lezzetini, aromasını, kokusunu, teknolojiyle birleştirerek kahve içme ritüelini daha keyifli hale getirmiştir.

Features

Kuruyemiş - Kurukahve - Kuru Meyve
Yönetici
den beri üye: 1 yıl
Yeşiloba Mah, 46023 Sk, No:72
Profili görüntüle
551 * * * * * * * * *
Favorilere ekle
Karşılaştırmak için ekleyin
Kötüye Kullanımı Bildir
© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.