Anasayfa Blog Tarım Haberleri Kakao Fiyatları 12 Yıl Sonra Tarihi Zirveye Ulaşıyor: El Nino Tehlikesi Devam Ediyor
Kakao Fiyatları 12 Yıl Sonra Tarihi Zirveye Ulaşıyor: El Nino Tehlikesi Devam Ediyor

Kakao Fiyatları 12 Yıl Sonra Tarihi Zirveye Ulaşıyor: El Nino Tehlikesi Devam Ediyor

Tarım emtialarındaki son hafta karışık bir seyir izledi. Chicago Ticaret Borsası’nda buğday ve mısır değer kaybederken, soya fasulyesi ve pirinç değer kazandı. ABD’deki Intercontinental Exchange’te işlem gören kahve düşerken, şeker ve pamuk arttı. Kakao, ton başına 3.781 dolarla tarihi bir zirve gördü ve haftayı yüzde 4,3’lük bir yükselişle tamamladı.

Bu değişikliklerde, dolar endeksinin yükselmesi, yüksek faiz oranlarına dair endişeler ve artan üretim tahminleri, buğday, mısır ve kahve fiyatlarında düşüşe neden oldu. Çin’in talebindeki potansiyel artış ise pirinç fiyatlarını destekledi. Şeker piyasasında üretim açığı beklentileri fiyatları yükseltirken, pamuk fiyatları stok azalacağı tahminleriyle arttı.

Fildişi Sahili’nde kakao arzındaki sorunlar, kakao fiyatlarının sert bir artış kaydetmesine yol açtı. Bu yükselişte, kakao üreticisi ülkelerin, Fildişi Sahili ve Gana’da mahsulün yetersiz olacağı endişeleri etkili oldu.

Kakao fiyatları, daha önce 2011’de Fildişi Sahili’ndeki iç savaş nedeniyle kakao ihracatına getirilen yasağın ardından 3.773 dolara kadar yükselmişti. Bu fiyat hareketinin, Batı Afrika’da El Nino’nun neden olduğu kuraklık tehlikesi altında gerçekleşmesi, analistler tarafından dikkat çekildi.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.