Anasayfa Blog Tarım Haberleri Mason ve Bal Arıları Tatlı Kiraz Üretiminde Güçlü Etki Yaratıyor!
Mason ve Bal Arıları Tatlı Kiraz Üretiminde Güçlü Etki Yaratıyor!

Mason ve Bal Arıları Tatlı Kiraz Üretiminde Güçlü Etki Yaratıyor!

Dünya genelinde milyonlarca insanın vazgeçilmez lezzeti tatlı kiraz, arılar sayesinde daha bereketli bir şekilde sofralarımıza gelmeye devam ediyor. Göteborg Üniversitesi’nden bir araştırmacının liderliğini yaptığı yeni bir çalışma, arılar aracılığıyla yapılan çapraz tozlaşmanın tatlı kiraz üretimini artırdığını ortaya koyuyor.

Tatlı kiraz ağaçları, meyve verme sürecinde çapraz tozlaşmaya ihtiyaç duyarlar. Bu, farklı tatlı kiraz çeşitlerinin aynı bahçede bulunmasını gerektirir ki bu da arıların meyveleri polenlemesi için bir ağaç sırasından diğerine uçmaları anlamına gelir. Ancak araştırmalar, bu işbirliğinin sadece bal arılarıyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda mason arıları gibi yabani arıların da bu sürece katkı sağladığını gösteriyor.

Gothenburg Üniversitesi’nde biyolog olan ve çalışmanın baş yazarı Julia Osterman, “Tatlı kiraz ağaçları genellikle farklı çeşitlerden oluşan alternatif sıralar halinde dikilir. Ancak bazen, arıların meyve vermesini sağlamak için birçok tatlı kiraz çeşidini aynı sıraya koymak zorunda kalabilirsiniz” diyor.

Almanya’nın doğusundaki 17 kiraz bahçesinde yapılan gözlemler, bal arıları ve mason arılarının bir arada bulunduğu bahçelerde tatlı kirazların daha verimli olduğunu ortaya koydu. Özellikle, her iki arı türünün de etkin olduğu bahçelerde kirazlar %70 oranında olgunlaşabiliyordu. Bu, sadece bir arı türünün bulunduğu bahçelerde %20’lere kadar düşebiliyordu.

Bal arıları, sıcaklık 12°C’nin üzerine çıktığında aktif hale gelirken, mason arıları daha düşük sıcaklıklarda çalışabilirler. İki arı türünün etkin olduğu zamanlarda meyve verme miktarında belirgin bir artış gözlendi.

Araştırmacılar, mason arıları ve bal arılarının işbirliğinin neden bu kadar etkili olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bir teoriye göre, mason arılarının varlığı bal arılarının davranışlarını etkileyebilir ve daha fazla çapraz tozlaşmayı teşvik edebilir.

Julia Osterman, “Mason arıları yuva yaparken bambu veya tahtaları kullanırlar. Bu, onların yuva malzemesi olarak bambu veya tahtaları kullanarak bahçelerine mason arılarını çekebileceği anlamına gelir” diyor.

Bu çalışma, kiraz bahçelerindeki arıların işbirliğinin verimi artırdığını göstermesi açısından sadece bir adım. Julia Osterman ve meslektaşları, benzer sonuçların diğer meyve ağaçları için de geçerli olup olmadığını araştırmaya devam ediyorlar. Bu bilgi, çiftçilere daha sağlıklı ve verimli mahsuller elde etme konusunda önemli bir kılavuz olabilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.