Öğrencilerin Harçlıkları Toprağa Gömülüyor

Öğrencilerin Harçlıkları Toprağa Gömülüyor

Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tarımın eğitimle birleştiği eşsiz bir projeye imza atıyor. Okulun 200 dekarlık alanına buğday ekimi yapılırken, 120 bin ton buğday hasadı hedefleniyor. Buğday hasadı öğrencilere eğitim fırsatı sunarken, elde edilen buğdayla okul harçlıkları da karşılanacak.

Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır’ın açıklamalarına göre, okulun 300 dekarlık üretim alanının 200 dekarına buğday ekimi gerçekleştiriliyor. Okulun bünyesinde bulunan 25 bin kapasiteli ekmek fırını, buğdayın ekmek üretiminde kullanılacak. Bu uygulama sayesinde öğrenciler, eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda kendi harçlıklarını da çıkarabilecekler.

Geçen yıl 110 ton buğday hasadı gerçekleşen okul, bu yıl hedefini 120 ton buğday hasadına yükseltti. Eğitim ve istihdamın bir araya geldiği bu proje, öğrencilerin tarım konusundaki becerilerini geliştirmelerine olanak sağlayarak geleceklerini şekillendirmelerine katkıda bulunuyor.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gündüz, buğday üretiminin endüstriyel kullanımı açısından bu projenin büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar da tarımın ülke için vazgeçilmez bir sektör olduğunu belirterek, daha bilimsel yöntemlerle tarımsal üretimin artırılmasının önemini dile getirdi.

Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, üretmenin vurgulanması gereken bir değer olduğunu ifade ederek, ülkenin ihraç eden değil ithal eden bir ülke olma hedefine katkıda bulunacak bu projeye desteklerini sundu.

 

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.