Anasayfa Blog Tarım Haberleri Organik Zeytin Üreticisi Doktor, İzmir`de Tarım Alanında Yeni Bir Sayfa Açıyor
Organik Zeytin Üreticisi Doktor, İzmir`de Tarım Alanında Yeni Bir Sayfa Açıyor

Organik Zeytin Üreticisi Doktor, İzmir`de Tarım Alanında Yeni Bir Sayfa Açıyor

İzmir’in Foça ilçesinde zeytin hasadı başladı ve buna bağlı olarak binlerce emekle toplanan zeytinler, tesislerde makineler yardımıyla sıkılmakta. Bu çalışma sonucu, bir yıllık emeğin karşılığını üreticilere getiriyor. Ancak dikkat çeken bir hikaye de ilçede yaşanıyor: Doktorluk mesleğini geride bırakan Hatice Yüksel (55), kendi isteğiyle emekli olduktan sonra babasının izinden giderek zeytin üreticisi oldu. Eşi Alper Yüksel (60) gibi doktor olan Hatice Yüksel, şu sıralarda zeytin ağaçlarıyla yakından ilgilenerek çiftçilikle uğraşıyor.

Hatice Yüksel, “Çiftçi bir ailenin çocuğuyum, benim ailem pamukçuydu. 28 yıl boyunca doktorluk mesleğiyle uğraştım, ancak tarıma olan ilgim hep vardı. Tarıma yönelik hedeflerimi gerçekleştirmek için erken emekli oldum. Şu anda Foça ilçesinde tek organik sertifikalı üreticiyim. Organik üretimin sağlık ve çevre için önemli olduğuna inanıyorum. Zeytinlerimizi organik olarak üretiyoruz. İleride organik sertifikalı üreticilerin sayısının artmasını diliyorum” dedi.

Doktor Hatice Yüksel, zeytin üretimine başlamadan önce araziyi hazırlamak için büyük bir çaba harcadı. Zeytin ağaçlarının köklerini iyice yerleştirmek için araziyi düzenleyen Hatice Yüksel, eşiyle birlikte 15 yıllık ağaçlarına bakmaktan keyif alıyor. Çift, zeytinlerini erken topluyor ve soğuk sıkım işlemini gerçekleştiriyor, bu da zeytinlerin kalitesini artırıyor. Hatice Yüksel, zeytin üreticilerinin kooperatifler aracılığıyla iş birliği yapmasının önemini de vurguluyor.

Foça ilçesinin Gerenköy sapağı mevkiinde bulunan bir zeytinyağı fabrikasının üretim sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Hatip Altekin ise bu yıl rekolte kaybı yaşandığını belirtiyor. Ancak Foça’da rekoltenin diğer bölgelere göre daha yüksek olduğunu ifade ediyor ve Türkiye’de zeytinyağı fiyatlarının arttığını söylüyor. Fiyattaki bu artışın, ülke içinde zeytinyağı tüketiminin azalmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.