Anasayfa Blog Tarım Haberleri Samsun Çeltik Hasadı: Fiyatlar Açıklanmıyor, Üreticiler Endişeli
Samsun Çeltik Hasadı: Fiyatlar Açıklanmıyor, Üreticiler Endişeli

Samsun Çeltik Hasadı: Fiyatlar Açıklanmıyor, Üreticiler Endişeli

Samsun, Türkiye’de çeltik üretiminde önemli bir yere sahip. Şu an 188 bin 828 dekar alanda çeltik ekilen bu il, Türkiye’nin çeltik üretiminin yüzde 15’ini karşılıyor. Özellikle Bafra ilçesinde başlayan çeltik hasadı, çiftçileri heyecanlandırıyor.

Geçen yıl dönüm başına 700 kilo civarında olan çeltik ürünü, bu yıl ortalama 850 kiloya çıktı. Geçen yıl kilosunu ortalama 15 TL’den sattıklarını hatırlatan çiftçiler, bu yıl en az 25 TL bekliyor. Ancak henüz devlet ve kooperatif fiyatları açıklamadığından belirsizlik sürüyor. Bu belirsizlik, çiftçilerin maliyetlerinin arttığı bir dönemde endişeye neden oluyor.

“Samsun Çeltik Üreticileri: Fiyatlar Önceden Açıklansın!”

Samsun çeltik üreticileri, hasat başladığı bu dönemde fiyatların önceden açıklanmasını talep ediyor. Üreticiler, bu sayede daha iyi plan yapabileceklerini ve hazırlıklarını tamamlayabileceklerini ifade ediyorlar.

“Çeltikte Karlılık Risk Altında: Üreticiler Kapya Biberine Yönelebilir”

Geçen yıl çeltik üretimi karlı olsa da, bu yılki belirsizlik üreticileri endişelendiriyor. Tarım Kredi Kooperatifi, üreticinin borcunun 5 katına kadar çeltik alımı yapabiliyor, ancak TMO fiyatları açıklamadığından üretici bu yıl tüccarlara mal vermek zorunda kalıyor. Bu durum, düşük fiyatlarla karşılaşmalarına neden oluyor. Üreticiler, bu yıl için çeltik alım fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini savunuyorlar.

“Samsun, Türkiye’nin Çeltik Üretimini Sırtlıyor”

Samsun, yılda üretilen 950 bin ton çeltiğin 142 bin 480 tonunu üretiyor, bu da Türkiye’nin çeltik üretimindeki önemini vurguluyor. Samsun’da çeltik üretimi, bölgenin ekonomisine ve tarım sektörüne büyük katkı sağlıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.