Anasayfa Blog Ekonomi Şimşek`in Ev Sahipliğinde Gıda Fiyatlarının Seyri Ele Alındı
Şimşek`in Ev Sahipliğinde Gıda Fiyatlarının Seyri Ele Alındı

Şimşek`in Ev Sahipliğinde Gıda Fiyatlarının Seyri Ele Alındı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ev sahipliğinde bu dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı kararlarına göre, gıda fiyatlarında öngörülebilirliğin artırılması ve gerekli tedbirlerin daha etkin şekilde alınması için Erken Uyarı Sistemi güçlendirilerek uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Şimşek’in ev sahipliğindeki toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, küresel ve yurt içi tarımsal emtia fiyatlarında yaşanan son gelişmeler ile Türkiye’nin 2023 yılı hasat sezonu gelişmeleri doğrultusunda stratejik tarımsal ürünlerin genel görünümü ve gıda fiyatlarının seyri üzerinde görüşmeler yapıldı.

Bu kapsamda, gıda fiyatlarında öngörülebilirliğin artırılması ve gerekli tedbirlerin daha etkin şekilde alınmasını teminen Erken Uyarı Sistemi’nin güçlendirilerek uygulanmasına devam edilmesi ile bazı tarımsal ürünlerde tüketici aleyhine muhtemel fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için ilgili kurumlar aracılığıyla gerektiğinde piyasada değerlendirmek üzere ürün tedarikinin yapılması hususlarına karar verildi.

Toplantıda, ilgili kurumların etkin bir koordinasyonla, gerektiğinde alt komite toplantıları çerçevesinde de olmak üzere çalışmalarına devam edeceği vurgulandı.

TARSİM Heyeti, Berlin ve Zürih`te Düzenlenen Tarım Sigortaları Konulu Toplantılara Katıldı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) heyeti, Berlin’de düzenlenen hasar tespit seminerine ve Zürih’te gerçekleştirilen Hayvan Hayat Sigortaları Çalışma Grubu Toplantısı’na katıldı.

TARSİM’den yapılan açıklamaya göre, TARSİM, son yıllarda uluslararası düzeyde arttırdığı temasları ve benzer uygulamalara rol model olup rehberlik etmesi ile başarılarını taçlandırıyor.

Heyet, Berlin’de Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği’nin (AIAG) ev sahipliğinde düzenlenen hasar tespit seminerine ve Zürih’te Uelzener Sigorta’nın ev sahipliğinde ve Swiss Re şirketinin katkılarıyla düzenlenen Hayvan Hayat Sigortaları Çalışma Grubu Toplantısı’na katıldı.

Berlin’de düzenlenen mısır ürününde fırtına ile kuraklık hasarlarının incelendiği seminere, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve TARSİM’den yetkililer katılım sağladı.

20 ülkeden 170 katılımcı ile gerçekleştirilen organizasyonda, Almanya’nın tarım sigortaları sistemi, çalışmaları ve mısır ürününde hasar tespit için kullanılan metodolojiler hakkında bilgiler alan TARSİM heyeti, seminer sonrasında hasar tespit çalışmalarına da katıldı.

Katılımcılar ile fikir alışverişinde bulunan heyet ayrıca, gelecek yıl Türkiye’de düzenlenecek ‘Fındık Ürününde Hasar Tespit Semineri’ hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

– Hayvan Hayat sigortaları uygulamalarına ilişkin bilgilendirmeler yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, SEDDK ve TARSİM yetkililerinin yer aldığı bir başka TARSİM heyeti de Alman sigorta şirketi Uelzener Sigorta’nın organizasyon sahipliğinde ve Swiss Re şirketinin katkılarıyla İsviçre’de gerçekleştirilen Hayvan Hayat Sigortaları Çalışma Grubu Toplantısı’na katılım sağladı.

Almanya, Hollanda, İtalya, Avusturya, İsveç, İsviçre, İspanya ve İsrail’den katılımcıların hazır bulunduğu toplantıda, bu ülkelerdeki hayvan hayat sigortaları uygulamalarına ilişkin bilgilendirmeler yapıldı.

TARSİM heyeti, epidemik hastalıklardan kaynaklı hayvan kayıpları ve zararların işletmelerde oluşturduğu ekonomik kayıpların üretici nezdinde devlet tarafından tanzim şekli ve hayvan hayat sigortaları uygulamaları konulu sunum gerçekleştirdi.

2024 yılında uygulamaya alınması planlanan yeni teminat ve uygulamalar hakkında fikir alışverişinde de bulunuldu. Program çerçevesinde, Agrovet Strickhof Veteriner Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen saha çalışmasında, büyükbaş hayvanlarda besleme, bakım, yem ve deneysel uygulamalar hakkında bilgi edinildi.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.