Anasayfa Blog Tarım Haberleri Tarımda Gerilim: Zeytin Üreticilerinin Kaygılı Bekleyişi
Tarımda Gerilim: Zeytin Üreticilerinin Kaygılı Bekleyişi

Tarımda Gerilim: Zeytin Üreticilerinin Kaygılı Bekleyişi

Zeytin sezonunun ortasında, Marmarabirlik’in kilogram başına 125 TL fiyat açıklamasına rağmen, Tarım Kredi Kooperatifi’nin aynı zamanda fiyat açıklamasına rağmen ürünlerini almak için gelmediği öne sürülüyor. Bu durum, köylüleri zor durumda bırakırken, zeytin üreticileri Tarım Kredi Kooperatifi’nden zeytinlerini almadığı için mağdur olduklarını dile getiriyor.

Özellikle Boyalıca Köyü’nden Orhan Fındık, Tarım Kredi Kooperatifi’nin kendilerine verilen rekolte beyannamesine göre ürünlerini almadığını belirtti. Zeytin üreticileri, kooperatifin seleleri bırakmasına rağmen ürünlerini almaya gelmediğini ifade etti. Fındık, “Tarım Kredi Kooperatifi 90 lira fiyat açıkladı. Zeytini almıyorlar. Vatandaşın borcu var. Hem Marmarabirlik hem de Tarım Kredi’ye üyeyim. Marmarabirlik ürünlerimin bir kısmını aldı. Ancak Tarım Kredi halen gelip almadı.” dedi.

Boyalıca Köyü’ndeki çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu yıl zeytin işinde mağduriyet yarattığını dile getiriyor. Zeytin üreticileri, Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları ilaç, gübre ve tohumlar gibi tarım ürünlerinin ödemelerini zeytinleri karşılığında yapmayı planladıklarını belirtiyor.

Marmarabirlik, zeytin alım kampanyasını hızla sürdürürken, üreticilere aldığı ürünlerin yarı parasını peşin olarak ödüyor. Ancak Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu yılki zeytin alımında üreticilere yeterince destek olmadığı iddia ediliyor.

 

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.