Anasayfa Blog Hayvancılık TÜSEDAD: Çiğ Süt Alım Fiyatı Litrede 15 Lira Olmalıdır
TÜSEDAD: Çiğ Süt Alım Fiyatı Litrede 15 Lira Olmalıdır

TÜSEDAD: Çiğ Süt Alım Fiyatı Litrede 15 Lira Olmalıdır

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt tavsiye alım fiyatlarının güncellenmemesine tepki gösterdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada; “Son 10 aydır USK tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı yayınlanmamaktadır. Oysaki bu dönem içerisinde aynı kurum 1 lt çiğ süt maiyetini hesaplamakta ve 8 aydır maliyet, deklare edilen fiyatın üzerinde bulunmaktadır. Kendisi ile çelişen USK ne yazık ki, yönetmelikte belirtilen görevlerinden biri olan çiğ süt tavsiye fiyatını açıklamamakta hatta tersine maliyetin altında olan fiyatı da halen geçerliymiş gibi web sitesinde yayınlamaktadır.

Bu durum; derneğimiz tarafından oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz USK’nın hem prestijini zedelemekte ve sektörün öngörülebilirliği ve sürdürülebilirliği açısından önemli sorunlara neden olmaktadır.”

Çiğ süt tavsiye alım fiyatının litrede en az 15 lira olmasını isteyen dernek yönetimi açıklamasında, “Sektörü dengede tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatı; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kar ile 15 TL/lt olarak önerilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.