Anasayfa Blog Gıda Bu 5 yiyeceği pişirmeden önce yıkamamalısınız
Bu 5 yiyeceği pişirmeden önce yıkamamalısınız

Bu 5 yiyeceği pişirmeden önce yıkamamalısınız

Mutfak hijyeni oldukça önemlidir, ancak bazı besinleri yıkamak, beklenenden daha fazla zarar verebilir. Örneğin, çiğ eti yıkamak, genellikle sadece bakterilerin daha fazla çoğalmasına ve bulaşmasına yol açar.

Dondurulmuş ürünler

Dondurulmuş meyve ve sebzeleri, ekstra bir yıkama işlemine tabi tutmadan doğrudan kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bezelye, fasulye veya brokoli gibi dondurulmuş sebzeler genellikle torbalanmadan önce kısa bir süre pişirilir ve haşlama işlemine tabi tutulur. Bu kısa süreli pişirme işlemi, ürünü daha fazla sterilize etmenin yanı sıra koruma sürecine de katkıda bulunur.

Mantar

Mantarları ıslatmanın bakteriyel açıdan bir sorun oluşturmasa da, mantarlar suyu fazlasıyla emdiği için yemeğin lezzetini etkileyebilir. Mantarları ıslatmak yerine nemli bir peçete ile silmeyi tercih edebilirsiniz.

Yumurta

Yumurtaları yıkamaktan kaçının, çünkü yumurta kabukları fabrikada antibakteriyel bir kaplama ile işlenir. Yumurtayı yıkamak, bu koruyucu özelliği bozabilir ve bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.

Makarna

Makarna bakteri riski taşımaz, ancak pişirmeden önce veya sonra makarnayı durulamak; içindeki nişastanın kaybolmasına ve makarnanın tadının değişmesine yol açabilir.

Çiğ et

Kırmızı et, tavuk eti veya balık olsun, çiğ eti yıkamak oldukça zararlıdır. Çiğ eti yıkadığınızda, çapraz bulaşma yoluyla bakterileri mutfak alanınıza daha fazla yayabilirsiniz.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.