Anasayfa Blog Tarım Haberleri Kadınlar Tarlada Geleceği Yetiştiriyor: Kocasinan`da Organik Devrim
Kadınlar Tarlada Geleceği Yetiştiriyor: Kocasinan`da Organik Devrim

Kadınlar Tarlada Geleceği Yetiştiriyor: Kocasinan`da Organik Devrim

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, güçlerini birleştiren cesur kadınlar, kooperatif çatısı altında topraktan sofraya organik bir devrim başlatıyor.

Kocasinan Hanımeli Kooperatifi, 12 kararlı kadın tarafından yönetiliyor ve 25 hektarlık alanda domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık, ve çilek gibi birçok organik ürün yetiştiriyor. Bu çaba, sadece sağlıklı ürünler sunmakla kalmayıp aile gelirine de katkı sağlıyor. Kooperatif Başkanı Büşra Minaz, hedeflerinin kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamak olduğunu belirtirken, bir sonraki adımlarının ise ürettikleri organik ürünleri bir kahvaltı salonunda vatandaşlara sunmak olduğunu dile getirdi.

Minaz, “Ahmet Çolakbayrakdar’ın destekleriyle kadın dayanışmasıyla çalışıyoruz. 12 kadın, 25 hektarlık alanda emek veriyoruz. Doğal ürünlerimizi sofralara ulaştırmak için çaba harcıyoruz. Tarladan sofraya kadar takip ediyoruz ürünlerimizi. Ayrıca işlediğimiz ürünler de var. Örneğin, Cırgalan biberini toz haline getiriyoruz, domateslerimizi lezzetli soslara dönüştürüyoruz. Şu anki en büyük hedefimiz, burada bir kahvaltı salonu açmak. Bunun için vali ve başkanın desteklerini bekliyoruz. Burada yetiştirdiğimiz doğal ürünleri halka sunmak istiyoruz. Bu alanda üretirken aynı zamanda aile bütçelerimize katkıda bulunuyoruz. Temel amacımız kadınlara ekonomik özgürlük ve istihdam sağlamak” ifadelerini kullandı.

Kooperatif üyesi Figen Udül ise, toprakla olan bu bağın kendisine ekonomik anlamda yeni ufuklar açtığını paylaştı. “Evimi geçindiriyorum, çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılıyorum. Toprakla tanıştığım için çok mutluyum. Daha önce bir çiçek dahi dikemezken şuanda her şeyi yetiştiriyorum. Kimyasal ilaç kullanmıyoruz, kendi bildiğimiz doğal gübreleri kullanarak organik üretim yapıyoruz” dedi.

Bu girişim, sadece sofraları değil, kadınların gücünü ve toprağın bereketini de sergiliyor. Organik tarımın sağladığı bereket, sadece sofraları değil, aynı zamanda kadınların geleceğini de aydınlatıyor.

 

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.