Anasayfa Blog Tarım Haberleri Kivi Hasadında Sona Yaklaşırken: Ordu, Ekonomiye 100 Milyon TL`lik Canlılık!
Kivi Hasadında Sona Yaklaşırken: Ordu, Ekonomiye 100 Milyon TL`lik Canlılık!

Kivi Hasadında Sona Yaklaşırken: Ordu, Ekonomiye 100 Milyon TL`lik Canlılık!

Ordu, Türkiye’nin coğrafi işaret belgeli ilk kivisiyle dikkat çekiyor. Bu yılki kivi hasadında, geçmiş yıllara göre rekolte kaybı yaşanmasına rağmen, 5 bin tonun üzerinde hasat bekleniyor. Üreticiler, bu durumun Ordu iline 100 milyon TL ekonomik katkı sağlamasını umuyor.

1993 yılında fındığın yanı sıra ek gelir getirmesi amacıyla kivi üretimine başlanan Ordu, 2019’da coğrafi işaret belgesi alarak sektörde adını duyurdu. Ancak bu yıl, hava koşulları, hastalıklar ve zararlılar nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Yaklaşık 9 bin tonluk üretimden bu yıl 5 bin ile 5 bin 500 ton arasında hasat bekleniyor.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, rekolte düşüşüne değinerek, “Kivi toplaması bölgeye göre değişiyor. Aroması 6,5-7’ye ulaştığında toplanıyor. Şu anda kivimiz olgunlaştı ve hasada başladık” dedi.

Uzunlar ayrıca, bu yıl 20 TL’ye satılacak olan kivinin Ordu’ya yaklaşık 100 milyon TL gelir sağlamasını beklediklerini ifade etti. Aynı zamanda, kivinin uzun raf ömrü ve doğal aroması nedeniyle yurt dışına talep gördüğünü, çoğunun da ihracat edildiğini belirtti.

Kivi hasadında çalışanlar, fındığa göre daha kolay ve keyifli olduğunu belirterek, Ordu kivisinin eşsiz aroması ve lezzetiyle öne çıktığını dile getirdi.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.