Adana Limonları Daldan Düşüyor

Adana Limonları Daldan Düşüyor

Adana, Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri olarak bilinir ve bu yılın başlarında 150 bin dönüm arazide yetiştirilen Mayer cinsi limon hasadı büyük bir umutla başlamıştı. Ancak, şu anda Adana’da mayer cinsi limonun bahçede kilogramı 50 kuruşa kadar gerileyince, bazı çiftçiler zorlu bir kararla limon ağaçlarını sökmeye başladılar.

Eylül ayında başlayan hasatta ilk başlarda kilosu 4-5 lira civarında satılan limonlar, talebin azalması nedeniyle bu düşüşü yaşadı. Mayer cinsi limonlara olan talep düştüğünde, ürünlerini satamayan çiftçiler çözümü limon ağaçlarını kesmek veya kepçe ile sökmek olarak buldular. Kimi üretici motorlu testere kullanarak ağaçlarını keserken, kimi çiftçi de kepçeyle ağaçları yerinden söküyordu.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bu durumu şu şekilde açıkladı: “Adana’da bu sene limonda rekolte yüksek. İlk çıktığında 4-5 liraya mayer cinsi limon piyasaya girdi. Ancak şu anda hiç talep yok ve fiyatlar 50 kuruşa kadar geriledi. Bazı limon bahçeleri sökülmeye başlandı. Bazı çiftçiler damlama sulama hortumlarını dahi sökmeden limon ağaçlarını kepçelerle söküp biyokütle tesislerine gönderiyor. Önümüzdeki günlerde limon kesimi daha fazla olacaktır. Bazı çiftçiler halen limonu satarım diye bekliyor ama umut gözükmüyor.”

Çiftçilerin maliyetlerini düşünüldüğünde, limon üretiminin karlı olmadığı bir dönemde olduklarına dikkat çeken Doğan, hükümetten Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu desteği taleplerini dile getirdi. Adana çiftçilerinin zor bir dönemden geçtiğini belirten Doğan, paketleme tesislerinin yetersiz kapasitesi nedeniyle mayer cinsi limonların dalında kaldığını ve ürünün satışını bekleyenlerin umutsuzca beklediğini ifade etti. Ayrıca, önümüzdeki günlerde ağaçların sökülmesinin daha da artacağına dikkat çekerek kepçe bile bulunamayacağını sözlerine ekledi.

Adana genelinde 150 bin dönüm alandaki limonun yüzde 5’inin söküldüğünü belirten Doğan, çiftçilerin yaşadığı bu zorlu dönemde desteklenmeleri gerektiğini vurguladı. Limon krizi, çiftçilerin ve tarım sektörünün karşılaştığı zorlukları gözler önüne seriyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.