Badem kilo vermeye yardımcı oluyor

Badem kilo vermeye yardımcı oluyor

Güney Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılarca yapılan bir araştırmaya göre kuruyemişler, özellikle de badem, kardiyometabolik sağlığı iyileştirirken aynı zamanda kilo verme planının bir parçası olabilir. Türünün en geniş kapsamlı araştırmasında bilim insanları, enerji kısıtlı bir beslenme rejimine badem eklemenin yaklaşık 7 kilogram daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu.

Çalışmada badem veya karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklarla desteklenen, enerji kısıtlı diyetler karşılaştırıldı. Her iki beslenme rejimi de vücut ağırlığında önemli azalma sağladı, ancak badem takviyeli diyet aynı zamanda belirli aterojenik lipoprotein alt fraksiyonlarında da kardiyometabolik sağlığı daha uzun vadede iyileştirebilecek olumlu değişikliklere neden oldu.

Badem doymamış yağ asitleri açısından zengin

Yüksek yağ içeriğine rağmen badem gibi kuruyemişler doymamış yağlar açısından zengin olduğu, bu yağların kan kolesterol düzeylerini iyileştirebildiği, iltihabı azaltabildiği ve kalp sağlığına katkıda bulunabildiği ifade ediliyor. Kuruyemişler sadece besleyici olmakla kalmıyor, aynı zamanda tokluk hissinde artışa da neden olarak kilo yönetimine yardımcı oluyor.

Çalışma üç aylık enerji kısıtlamalı kilo verme diyeti ve ardından altı aylık enerji kontrollü kilo koruma diyetinden oluşan dokuz aylık bir beslenme programını tamamlayan 106 katılımcıyı içerdi. Her iki aşamada da katılımcıların enerji alımının %15’i ya kabuklu tuzsuz bütün bademden ya da pirinç krakerleri veya pişmiş tahıl barları gibi karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklardan geldi.

Badem kilo vermeye yardımcı oluyor 1 – 1695124445 108 Badem kilo vermeye yardimci oluyor Gida Hatti

Dünyada 2 milyar kişi fazla kilolu

Bulgular kuruyemişlerin şişmanlattığı yönündeki kanının yanlışlığını ortaya koydu ve sağlıklı beslenmedeki potansiyel rolünü vurguladı. Dünya çapında 1,9 milyardan fazla yetişkin aşırı kilolu, 650 milyonu ise obez olarak sınıflandırılıyor. Bademi enerji kısıtlı bir diyete dahil etmek sadece kilo kaybını desteklemekle kalmayıp aynı zamanda kardiyometabolik sağlığı da iyileştiriyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.