Anasayfa Blog Gıda Her gece yatmadan önce ceviz yemenin inanılmaz faydaları!
Her gece yatmadan önce ceviz yemenin inanılmaz faydaları!

Her gece yatmadan önce ceviz yemenin inanılmaz faydaları!

Yatmadan önce doğru yiyecekleri tüketmek, daha kolay uykuya dalmanıza, daha uzun süre uykuda kalmanıza ve daha enerjik ve taze hissederek uyanmanıza yardımcı olabilir. Kayıtlı bir diyetisyen ve HelloFresh beslenme uzmanı olan Meghan Dillon, cevizin gece yatmadan önce tüketilmesinin özellikle iyi bir fikir olduğunu açıkladı. Cevizler, uzun bir besin listesi sunar ve çıtır çıtır bir atıştırmalık olmalarının yanı sıra iyi bir gece uykusunu teşvik edebilir.

Ceviz, magnezyum ve melatonin açısından zenginliği ile uykuya teşvik eder

Ceviz magnezyum bakımından zengindir. Magnezyum, uyku düzenlemesine ve kasların gevşemesine yardımcı olan bir mineraldir. Melatonin, uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Cevizde doğal olarak bulunur ve uyku düzenlemesine yardımcı olabilir. Ceviz, yüksek miktarda magnezyum içeren bir besin maddesidir ve uyku için faydalı olabileceği gösterilmiştir. Meghan Dillon, magnezyum içeren yiyeceklerin, Simply Psychology tarafından “dinlenme ve sindirme” sistemi olarak bilinen parasempatik sinir sistemini harekete geçirebileceğini belirtti.

Bu sistem, vücudun rahat bir duruma geçiş yapmasına, nefes alımının yavaşlamasına, kalp atış hızının düşmesine, sindirimin hızlanmasına ve gözlerde, kan damarlarında ve diğer bölgelerdeki aktivitenin azalmasına yardımcı olur. Meghan Dillon, parasempatik sinir sisteminin harekete geçirilmemesi durumunda, “vücudun düzgün bir şekilde gevşemediğini ve bu nedenle uykuya dalmanın zor olabileceğini, aynı zamanda stresli ve gergin hissedebileceğimizi” söyledi. Healthline’a göre, magnezyum aynı zamanda sinir sisteminin sakinleştirici sinyaller göndermesine yardımcı olan bir mineraldir. Ayrıca, melatonin adı verilen uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol eden hormonun üretimine de yardımcı olabilir.

Aynı zamanda iyi bir Omega-3 kaynağı

Dillon, “Magnezyum eksikliği, düşük serum melatonin seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir, ancak yeterli serum magnezyum seviyeleri, yüksek serum melatonin ile bağlantılıdır” diyor. Bu nedenle, daha sağlıklı bir uyku elde etmek için ceviz, kabak çekirdeği, yer fıstığı ve kaju fıstığı gibi diğer magnezyum açısından zengin gıdaları tüketmeyi öneriyor. Dillon, aynı zamanda cevizin yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerdiğini belirterek uyku için iyi bir seçenek olduğunu vurguluyor. Bu sağlıklı yağların sadece kalp sağlığını desteklemek ve belirli kanserlere karşı koruma sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda daha iyi ve daha uzun bir uyku için yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.