Anasayfa Blog Gıda Kahvaltıda tüketilmemesi gereken en sağlıksız 5 yiyecek
Kahvaltıda tüketilmemesi gereken en sağlıksız 5 yiyecek

Kahvaltıda tüketilmemesi gereken en sağlıksız 5 yiyecek

Kahvaltı, gününüzü başlatmanın ve metabolizmanızı canlandırmanın temel bir yoludur. Ancak, ne yediğinizin sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bazı yiyecekler, kahvaltıda tüketildiğinde gününüzü bitkin ve yorgun geçirmenize sebep olacağı gibi uzun vadede sağlığınızı da kötü etkileyebilir.

Kahvaltıda uzak durmanız gereken yiyecekler

Düşük lifli, şekerli ve ‘şekersiz’ gevrekler

Kahvaltıda hazır gevreklerin tercih edilmesi, sindirim zorluklarına yol açabilir ve karın şişkinliğine neden olabilir. Bu tür gıdaların ayrıca insülin direncini artırabileceği için uzmanlar tarafından önerilmez.

Aromalı sütler

Sabah aç karnına rafine şeker almanıza neden olabilecek bir tercih, özellikle süt ürünlerinde aromalı çeşitleri tercih etmektir. Bu ürünler içerdikleri meyve aromaları nedeniyle insülin direncini artırarak çabuk acıkmanıza yol açabilir.

Sürülebilir çikolatalar

Hazır sürebilir çikolatalar, kahvaltıda tüketmek için uygun bir seçenek değildir. Bu ürünler genellikle yüksek miktarda yağ ve şeker içerirler. Bu içerikler, şeker seviyelerini olumsuz etkileyerek obezite riskini artırabilir. Ayrıca bazı araştırmalar, bu tür ürünlerin kanser hücrelerini beslediğini göstermektedir.

Poğaça, açma ve börekler

Sabahları sadece börek, poğaça veya açma gibi yiyecekler tüketmek, kan şekerinizi hızla yükseltebilir ve kısa sürede tekrar açlık hissi yaşamanıza neden olabilir. Bu tür yiyecekler genellikle yüksek yağ içeriğine sahiptir, bu da kalp ve damar sağlığı için zararlı olabilir.

Hazır şekerli reçeller

Kahvaltıda özellikle rafine şeker içeren reçelleri tüketmek beslenme açısından son derece olumsuz bir alışkanlıktır. Bu tür reçeller karaciğer yağlanmasına ve karın bölgesinde yağ birikimine neden olabilirken aynı zamanda kan şekerinizi yükseltebilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.