Kilo vermek için sakın bunu yapmayın!

Kilo vermek için sakın bunu yapmayın!

Kilo problemi toplumumuzda hızla artıyor ve zayıflamaya çalışan insanların sayısı oldukça fazla. Özellikle hızlı kilo verme isteği olanlar, genellikle işi kolayına alarak bitkisel zayıflama ürünlerine yöneliyorlar. Bu talebin özellikle kadınlar arasında yoğun olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Günebak, zayıflama ürünleri pazarının her geçen gün büyüdüğünü ifade ediyor ve bu konuda bilinmesi gereken gerçekleri aşağıda açıklıyor.

Bilinçsiz kullanılıyor

La Jiao Shou Shen” olarak da bilinen Meksika biberi çekirdeği esanslı zayıflama hapı, diğer adlarıyla “acı biber hapı” veya “biberiye hapı,” içerdiği “Sibutramin” maddesinin uykusuzluk, ağız kuruluğu, kabızlık, artmış kalp krizi riski ve inme gibi çeşitli yan etkilere neden olduğu rapor edilmiştir. Acı biber hapının kalp dokusuna toksik etkileri bulunmaktadır.

Kalp dokusuna toksik

Kilo kaybı amaçlı kullanılan ilaçlar arasında bulunan ve içeriğinde fentermin veya dietilpropion bulunanlar, bağımlılık yapma potansiyeli ve sınırlı kullanım süreleri nedeniyle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Fenfluramin içeren ürünlerin uzun süreli kullanımının (3 aydan uzun süre) olası yan etkilerin görülme riskini 30 kat artırdığı bildirilmiştir. “Lorkaserin” adlı ilacın uzun süreli kullanımına yönelik yeterli veri bulunmamasına rağmen, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, ilacın uzun süreli kullanımının meme kanseri riskini artırabileceği sebebiyle insanlarda benzer etkilerin görülebileceği şüphesini uyandırmaktadır.

Meme kanseri riskini artırıyor

Hamilelerin, emzirenlerin, karaciğer, kalp, böbrek sorunu veya yetmezliği, yüksek tansiyon, ülser veya gastrit gibi sağlık sorunları olan bireylerin zayıflama hapları kullanmaları, genel olarak kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu ürünler, alkollü içeceklerle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir. Bu tür ürünlerin kullanımı için mutlaka bir tıp doktorunun görüşü alınmalıdır.

Önlem alınmalı

Bitkisel zayıflama ürünlerinin düzenlemeleri, toksikolojik incelemeleri ve kanıta dayalı verileri ışığında değerlendirilmesi gereklidir. Sağlık profesyonelleri, toplumu bu ürünlerin potansiyel riskleri konusunda bilgilendirmelidir.

Bitkisel zayıflama çayları genellikle sinameki gibi bağırsak boşaltıcı etkisi olan bitkileri içerir. Bunun yanı sıra kuşburnu, ısırgan, rezene ve biberiye gibi idrar söktürücü bitkiler de kullanılabilir. Ancak bu çayları kullanmadan önce bir doktor ve bir diyetisyen gözetiminde tüketmek önemlidir. Çünkü her bitki kendi etken maddesini içerir ve bu etken maddeler kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir, karaciğer hasarına veya kalp sağlığına zarar verebilir. Ayrıca, bir arada kullanılan bitkiler birbirleriyle etkileşime girebilir. Bu nedenle ürünlerin etiketlerinde bitki içerikleri, miktarları ve formülasyonları açıkça belirtilmelidir. Bazı zayıflama çaylarının içeriğini gizlemek için talaş, mısır unu, kahve ve su gibi dolgu maddeleri eklediği tespit edilmiştir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.