Anasayfa Blog Gıda Küresel tahıl üretiminde toprak solucanlarının payı ne?
Küresel tahıl üretiminde toprak solucanlarının payı ne?

Küresel tahıl üretiminde toprak solucanlarının payı ne?

Yeni araştırmada bilim insanları, toprak solucanlarının toprak ekosistemlerindeki önemli rolleri sayesinde her yıl küresel tahıl üretiminin %6’sından fazlasına katkıda bulunduğunu belirledi…

Solucanlar tahıl üretimini nasıl arttırıyor?

Solucanlar ölü bitki materyallerinin ayrıştırılmasına yardımcı olarak bitkilerin büyümek için ihtiyaç duydukları besinleri açığa çıkarır. Açtıkları tünelleri ise bitki köklerinin büyümesine yardımcı olur.

Kanıtlar, solucanların bitkilerin savunmalarını uyararak kendilerini yaygın toprak patojenlerine karşı korumalarına da yardımcı olduklarını gösterdi.

Ancak bilim insanları, bu canlıların günümüzün yoğun ve kimyasal ağırlıklı tarım teknikleri nedeniyle tehdit altında olduğunu ifade ediyor.

Araştırmacılar yayınladıkları makalelerinde; solucan popülasyonlarının haritalarını, toprak özelliklerini, mahsul verimini ve bitki verimliliğine ilişkin önceki çalışmaları analiz ederek bu canlıların temel ürünlerin küresel üretimi üzerindeki etkisini tahmin ettiler.

Solucanların tahıl üretimine yaptıkları katkı, toprak solucanları sayesinde mümkün olan verimin yüzdesi olarak tanımlandı.

Araştırmacılar, toprak solucanlarının buğday, pirinç, mısır ve arpa gibi temel besin maddelerini içeren dünyanın yıllık tahıl üretiminin yaklaşık %6,5’ine katkıda bulunabileceğini belirledi.

Araştırmanın yazarlarından ABD’deki Colorado Eyalet Üniversitesi’nde doçent olan Steven Fonte, “Katkıları, bundan da fazla olabilir” dedi. Fonte’ye göre bunun nedeni, toprak solucanı sayısının araştırma ve finansman eksikliği nedeniyle, özellikle tropik bölgelerde olmak üzere birçok yerde olduğundan daha az tahmin edilmesi.

Solucanların bezelye, mercimek, nohut, soya fasulyesi ve yoncayı içeren baklagillerin dünya genelindeki üretiminin %2,3’üne katkıda bulunduğu da hesaplandı.

Çalışma, toprak solucanlarının yıllık toplam 140 milyon metrik tondan fazla gıda üretiminde katkısı olduğunu ortaya koydu.

Solucanlar nasıl korunmalı?

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmanın faydalı bir toprak canlısının küresel tarımsal üretime katkısını ölçmeye yönelik ilk girişimlerden biri olduğunu ifade etti.

Veri noktalarının çoğunun Avrupa ve Kuzey Amerika’da olması sebebiyle toprak solucanı sayılarını tahmin ederken güçlü bir örnekleme yanlılığı olduğunu kabul eden araştırmacılar, solucan katkısının özellikle küresel güneyde yüksek olduğunu, Sahra altı Afrika’da toplam tahıl üretiminin yaklaşık %10’una, Latin Amerika ve Karayipler’de ise yaklaşık %8’ime katkıda bulunduğunu tespit etti.

Bilim insanları, tarım ve çevre politikalarının, sektörün daha sürdürülebilir hale gelmesine yardımcı olmak için solucan popülasyonlarını ve toprak biyoçeşitliliğini desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.

Fonte, alınması gereken önlemleri toprak işlemenin azaltılması, zehirli pestisitlerin kullanımının kesilmesi ve gübre ve kompost gibi solucan besin kaynaklarının uygulanmasının artırılması olarak sıraladı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.