Kuru eriğin faydaları nelerdir?

Kuru eriğin faydaları nelerdir?

Kuru erik, kuru meyveler arasında oldukça sevilen ve sağlıklı bir atıştırmalık olan kuru eriğin lezzeti ve faydalarıyla öne çıkar. İçerdiği besin değerleri ve tadıyla dikkat çeken kuru erik, çok faydalıdır.

Kuru eriğin sağlığa olan etkileri oldukça geniştir ve bu meyve bir dizi besin maddesiyle insan vücudu için fayda sağlar:

Mükemmel bir lif kaynağı

Kuru erik, yüksek lif içeriğiyle tanınır. Genelde önerilen lif miktarı kadınlar için günde 25 gram, erkekler için günde 38 gramdır. Lif eksikliğini dengelemek için daha yüksek lifli meyveler, kuru erik gibi, tüketilebilir. 100 gram kuru erik, 7,1 gram lif içerir. Bunun yanı sıra, kuru erik, sorbitol gibi bağırsak sağlığını destekleyen bileşenleri içerir.

Kabızlık için doğal bir çözüm

Düzenli lif alımı önemlidir, özellikle düzensizlik ve kabızlık sorunları yaşayanlar için. Kuru erik ve kuru erik suyu, lif ve sorbitol içeriği sayesinde kabızlık için doğal bir çözüm olabilir.

Kemik sağlığı için K vitamini ve potasyum kaynağı

Kuru erik, K vitamini ve potasyum açısından zengin olmasıyla bilinir. Bu, osteoporoz riskini azaltmaya ve kemik kırılmalarını engellemeye yardımcı olabilir. Kuru erikler, günde 50 gram tüketildiğinde menopoz sonrası kadınlarda kalça kırığı riskini azaltabilir.

Kuru eriğin faydaları nelerdir? 1 – Kuru erigin faydalari nelerdir Gida Hatti.webp

Yüksek tansiyonu düşürebilir

Potasyum açısından zengin olan kuru erik, kan basıncını düşürebilir. Günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayabilir. Bu durum, hipertansiyonu olan kişiler için faydalı olabilir.

Kalp sağlığını destekler

Kuru erik, kan basıncını düşürmek ve sağlıklı kolesterol düzeylerini teşvik etmek suretiyle kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, kuru eriklerin kalp sağlığına fayda sağlamasının ardında yüksek lif içeriğinin olması da etkili olabilir.

Tok tutar

Kuru erik, kan şekeri tepkisi konusunda daha dengeli ve daha doyurucu bir seçenektir. Açlık hormonu aktivitesini düşürme eğilimindedir ve tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, sağlıklı bir metabolizmayı, dengeli iştah seviyelerini ve vücut ağırlığının korunmasını destekler.

Kuru eriğin faydaları nelerdir? 2 – 1699625444 8 Kuru erigin faydalari nelerdir Gida Hatti.webp

Sindirimi düzenler

Kuru erik tüketmek, dışkı ağırlığını ve sıklığını artırarak sindirimi düzenleyebilir. Düzenli kuru erik tüketimi dışkının düzenliliğini artırabilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.