Anasayfa Blog Tarım Haberleri Örencik Köyü`nde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesiyle Çilek Bahçesi Kuruldu
Örencik Köyü`nde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesiyle Çilek Bahçesi Kuruldu

Örencik Köyü`nde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesiyle Çilek Bahçesi Kuruldu

Osmaniye’de, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında muhteşem bir girişim hayata geçirildi. Bahçe ilçesinde bulunan Örencik Köyü’nde, çiftçi Veli Canöz liderliğinde gerçekleştirilen bu projede, 2,5 dönüm arazide çilek bahçesi kuruldu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yönetilen KDAKP projesi, çiftçi Veli Canöz’e büyük ölçüde destek sağladı. Projeden alınan hibe ile çilek bahçesinin kurulumunda, fide dikimi, sedde yapımı, malçlama ve damlama sulama sistemi kurulumu için gerekli maliyetlerin yüzde 70’i karşılandı. Ayrıca, “Rubygem” çilek çeşidi tercih edilerek dekara 5 bin adet çilek fidesi dikildi.

Çiftçi Canöz, çilek bahçesini sulamak için de kendi imkânlarıyla 5 kilovat gücünde bir Güneş Enerji Paneli Sistemi kurdu. Bu sürdürülebilir enerji kaynağı, projenin çevre dostu ve maliyet-etkin bir bileşeni olarak dikkat çekiyor.

Bu projenin başarı hikayesi, kırsal alanlardaki çiftçilerin tarım uygulamalarını geliştirmelerine ve sürdürülebilir tarım yöntemlerini benimsemelerine ilham veriyor. Osmaniye’nin tarım sektörüne olan katkısı ve yerel ekonomiye sağladığı olumlu etkiler, bölgenin kalkınmasına büyük bir katkı sağlıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.