Anasayfa Blog Gıda Sonbahar soğuklarına birebir 8 bağışıklık güçlendirici besin
Sonbahar soğuklarına birebir 8 bağışıklık güçlendirici besin

Sonbahar soğuklarına birebir 8 bağışıklık güçlendirici besin

Havaların iyice soğumasıyla birlikte bulaşıcı hastalıklar ve soğuk algınlığı riski artıyor. Ancak bu besinleri tüketerek bağıklığınızı güçlendirip hastalıklara karşı korunabilirsiniz.

Mandalina

C vitamini ve antioksidanlarla dolu olan mandalina, bağışıklık sisteminizi virüslerden ve bakterilerden korur. Stresle mücadeleye yardımcı olur ve hastalıklara karşı bir kalkan görevi üstlenir. Ancak mandalina suyu yerine meyvenin posasıyla tüketmek daha faydalıdır.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde hastalıklardan korunmada önemli bir rol oynar. Triptofan ve yüksek magnezyum içeriği sayesinde uyku kalitesini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ara öğünlerde veya salatalarda kullanabileceğiniz kabak çekirdeğini, yüksek kalori içeriği nedeniyle aşırı tüketmemeye dikkat edin.

Pırasa

Pırasa, düşük kaloriye sahip olmasına rağmen bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan zengin vitamin ve mineraller içerir. Ancak yüksek K vitamini içeriği nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkatli olmalıdır.

Balık

Omega-3 bakımından zengin bir kaynak olan balık, vücuttaki iltihapları azaltarak bağışıklık sistemini destekler. Haftada 2-3 kez 250-350 gram balık tüketmek önerilir, ancak yüksek civa içeriği olan balıklardan kaçının. Böbrek hastaları balık tüketimi konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Yulaf

Yulaf, içeriğindeki lifler ve özellikle beta glukan ile bağışıklık sistemini uyarır. Aynı zamanda zengin mineraller ve ferulik asit içerir, bu da virüslerin yapışma ve geçişini engelleyerek antiviral etki oluşturur. Kahvaltıda ve ara öğünlerde yulaf tüketebilirsiniz.

Yeşil Mercimek

Yüksek lif içeriğiyle antibakteriyel özelliklere sahip yeşil mercimek, aynı zamanda bitkisel protein kaynağıdır. Ancak aşırı tüketimi gaz sorunlarına neden olabilir, bu nedenle özellikle sindirim sorunları olanlar mercimeği suda bekletmeli.

Zencefil

Zencefil, solunum sistemi hastalıklarıyla savaşmada etkili olduğu bilinir. Antiemetik özelliklere sahip olup mide bulantısını azaltır ve sindirimi kolaylaştırır. Zencefili çay, çorba veya yemeklere ekleyerek taze olarak tüketebilirsiniz, ancak 5 gramdan fazla tüketimi yan etkilere yol açabilir. Hamileler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve safra kesesi hastalığı olanlar mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çay, güçlü antioksidan içeriğiyle vücut hücrelerini zararlı maddelere karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün bir fincan yeşil çay içmek, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak kafeine hassasiyeti veya yüksek tansiyonu olanlar yeşil çay tüketmemelidir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.