Anasayfa Blog Gıda Sürdürülebilirliği ileri taşıyacak adım: Artıkları böceklere vermek
Sürdürülebilirliği ileri taşıyacak adım: Artıkları böceklere vermek

Sürdürülebilirliği ileri taşıyacak adım: Artıkları böceklere vermek


FoodNavigator’da yayınlanan bir makaleye göre, gıda endüstrisinin henüz kullanılmayan bir yöntem olan gıda atıklarını böcekler aracılığıyla hayvan yemine dönüştürme yönteminden yararlanabilmesi için İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede mevzuat değişikliğine ihtiyaç var.
Halihazırda gıda atıkları genellikle çöplüklere atılıyor ve parçalandıkça atmosfere zararlı sera gazları salıyor. İngiltere Gıda Standartları Kurumu tarafından (FSA) yaptırılan ve gıda endüstrisinde böcek biyodönüşümünün kullanımını hızlandırmak için yasal değişikliklerinin önünü açabilecek yeni bir araştırma projesinin ayrıntılarını açıklayan Fera Science’a göre bu yöntem, atık miktarlarını ve ilişkili emisyonları %50-75 oranında ğazaltabiliyor.
İngiltere’nin kuzeyindeki York Biyoteknoloji Kampüsü’nde bulunan Fera, dört farklı gıda endüstrisi atık akışını ele aldı. Bunlar restoran zinciri Nando’s’un mutfaklarından gelen yemek atıkları; süpermarket Morrisons’tan gelen karışık gıda atıkları; gıda işleyicisi Cranswick’ten gelen büyük ölçüde fırın atıkları ve Yorkshire’daki Oakland Farms’tan gelen kümes hayvanı gübresiydi.

Atığı azaltırken, yeni gelir akışları sağlamakFera ekibi, gıda işletmelerinin çevresel etkilerini yönetmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, böcek biyodönüşümünün işletmeler için değerli yeni gelir akışları açabileceğini öne sürüyor. Örneğin, larvalar böcek proteini ve yağ ve kitin gibi diğer değerli yan ürünler üretmek için hasat edilebiliyor.
Biyodönüşüm sürecinin kendisi tarafından üretilen ve frass olarak bilinen atık, toprak iyileştirici ve gübre olarak potansiyele sahip.
Fera’nın baş bilim insanı ve FSA araştırma projesi lideri Dr. Maureen Wakefield, “Yağlar biyodizel üretmek için kullanılabilir. Kitin ise sürdürülebilir bir gıda ambalajı alternatifi olarak kullanılabilecek kitosan filme dönüştürülebilir. Bununla birlikte, bu maddelerin kullanıldığı diğer birçok yan ürün de potansiyel taşımakta ve araştırılmakta” diye konuştu.
Ancak gıda endüstrisinde böcek biyodönüşümünün yaygın kullanımını engelleyen bir darboğaz var. İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede; böceklerin beslenmesi için atık akışı olarak kullanılmasına izin verilen malzemelerin çoğu hayvansal olmayan ürünler.
Gelecekte yapılacak yasal düzenlemeler, atığı ve ilgili emisyonları azaltan, diğer tarafta üreticilere yeni gelir olanakları sağlayan biyodönüşüme olanak tanıyabilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.