Tarım bir kuyruklu yıldızla mı başladı?

Tarım bir kuyruklu yıldızla mı başladı?

Yaklaşık 12 bin 800 yıl önce, şu anda Suriye olarak bilinen bölgede yaşanan bir felaket, insanlık tarihinin gidişatını değiştirdi. Bir grup uluslararası bilim adamına göre bir kuyruklu yıldızın parçalarının Dünya’nın atmosferine girerek neden olduğu büyük bir patlama çok dramatik çevresel değişimlere neden oldu. Bu olay, Abu Hureyra yerleşimindeki tarih öncesi avcı-toplayıcıları hayatta kalmak için tarım uygulamalarını benimsemeye zorladı.

Abu Hureyra yerleşimi, arkeologlar arasında avcı-toplayıcılıktan çiftçiliğe geçişin en eski kanıtlarını içermesi ile biliniyor. Kuyruklu yıldız çarpmasından önce bölge sakinleri yabani baklagiller, yabani tahıllar ve hatta meyve ve yemişlerden oluşan bir diyetle besleniyorlardı. Ancak burada yaşayanlar belirli bir dönemde arpa, buğday ve baklagiller gibi mahsulleri kendileri yetiştirmeye başladı ve tarıma bağlı bir yaşam tarzına yöneldi.

Atmosfere giren kuyruklu yıldız çevresel değişimlere yol açtı

Araştırmacılar, söz konusu atmosfer olayının orman yangınları ve soğuma da dahil olmak üzere önemli çevresel değişimleri tetiklediğine ve bunun sonucunda toplumun yaşamlarını sürdürebilmek için tarımı benimsenmesine yol açtığına inanıyor. Bu olayın günümüz Suriye, Ürdün, Lübnan ve diğer komşu bölgeleri kapsayan Levant bölgesinde tarımın başlangıcına işaret ettiği öne sürülüyor.

Çarpma olayının kendisi geniş çaplı bir yıkıma neden olsa da, patlama atmosferde meydana geldiğinden krater gibi herhangi bir kanıt bulunmuyor. Ancak araştırmacılar, nano boyutta elmaslar ve yüksek miktarda platin içeren, aşırı yüksek sıcaklıklar yaşandığına işaret eden bir katman belirlediler. Buna göre, havada oluşan bu patlama sadece çevreyi etkilemekle kalmadı, aynı zamanda nüfusun azalmasına ve hayvanların evcilleştirilmesi de dahil olmak üzere toplum yapısında önemli değişikliklere yol açtı.

Tarım bir kuyruklu yıldızla mı başladı? 1 – 1696514622 381 Tarim bir kuyruklu yildizla mi basladi Gida Hatti

Kozmik olaylar insanlık tarihinin şekillenmesinde büyük rol oynadı

Neolitik Çağ’da tarım dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkmış olsa da, avcı-toplayıcı yaşam tarzından tarıma geçişi başlatanın Levant bölgesindeki bu felaket olduğu düşünülüyor. Bu keşif, kozmik olayların insanlık tarihinin şekillenmesinde ve tarımın gelişimindeki rolüne ışık tutuyor. Bu olayları ve sonuçlarını anlamak, insanlığın tarihine ve evrenle ilişkisine dair değerli bilgiler sağlıyor.

İddiaların ortaya atıldığı araştırmaya bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.