Anasayfa Blog Gıda Tüketici kabulü için bitkisel bazlı gıdalarda hayvansal yağlar ikame edilmeli mi?
Tüketici kabulü için bitkisel bazlı gıdalarda hayvansal yağlar ikame edilmeli mi?

Tüketici kabulü için bitkisel bazlı gıdalarda hayvansal yağlar ikame edilmeli mi?

Birçok üreticiye göre ideal doku özelliği için, gerçek etin dokusuna önemli ölçüde katkıda bulunan hayvansal yağların benzerleri bitkisel bazlı et ürünlerinde de kullanılmalı…

Bitki bazlı ette yağların benzerlerini kullanmak çoğaltmak, ürünün dokusunu ideal bir şekilde elde etmek için önemli. Bu amaçlar çeşitli yağlar ve hatta hindistan cevizi yağı da dahil olmak üzere bir dizi bileşen kullanılabilir.

Brezilya merkezli bileşen şirketi Cellva Ingredients’in CEO’su Sergio Pinto FoodNavigator’a verdiği demeçte, “ Vegan ürünlerde yağın ikame edilmesi, geleneksel hayvan bazlı ürünlerin tadı ve dokusuna çok benzeyen bitki bazlı alternatifler elde edebilmemize olanak tanıyor. Bu, tüketicilerin bitki bazlı diyetleri kabul etmesi ve benimsemesi için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Bitki bazlı yağların elde edilmesi

Yağ amacıyla bitki bazlı ikameler oluşturmak için bir dizi bileşene ihtiyaç var. Cellva’dan Pinto bu konuyu şu sözlerle açıklıyor:

“Tek bir domuz hücresinden başlayarak, yağımızı elde etmek için bitki bazlı bileşenlerin bir karışımını kullanıyoruz. Karışım; geleneksel hayvansal yağların dokusunu ve ağızda bıraktığı hissi yakından taklit eden bitkisel yağlar, emülgatörler ve diğer bitki bazlı bileşenleri içeriyor. Yağ ikame ürünümüz bitki bazlı etin dokusunu iyileştirmede çok önemli bir rol oynuyor. Genellikle hayvansal ürünlerde bulunan yağlara atfedilen ağızdaki hissi, etin sululuğunu ve lezzetini taklit etmek üzere tasarlanır.”

Bir diğer önemli kriter: Sürdürülebilirlik

Bir diğer önemli husus da sürdürülebilirliktir. Elbette, bitkisel et ürünlerinin ortaya çıkmasının önemli bir nedeni hayvansal etin çevre üzerindeki olumsuz etkisi ve yüksek sera gazı emisyonlarıyla bağlantısı. Bu nedenle geleneksel et ürünündeki yağı ikame edilecek ürünün de sürdürülebilir olması önemli.

Palm yağı ve hayvansal yağlar yerine ikame ürünler üretmek amacıyla çalışan, Estonya merkezli bir girişim olan ÄIO, kapsüllenmiş sıvı ve katı yağlarını hayvansal yağın yerini alabilen bileşenler olarak kullanıyor. Ürünlerinde hayvansal yağlardan olduğu kadar, palm yağından da kaçınıyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.