Anasayfa Blog Tarım Haberleri Türkiye Tarımında Fiyatlar Karışıyor: Tarım-GFE Temmuz Raporu
Türkiye Tarımında Fiyatlar Karışıyor: Tarım-GFE Temmuz Raporu

Türkiye Tarımında Fiyatlar Karışıyor: Tarım-GFE Temmuz Raporu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Temmuz ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı. Bu verilere göre, Tarım-GFE Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 6,56 artış gösterdi. Yıllık bazda ise dikkat çeken bir yükseliş yaşandı, yıllık artış oranı yüzde 34,32 olarak kaydedildi.

Ana gruplarda incelendiğinde, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,71 artarken, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 11,90 artış kaydetti. Yıllık bazda ise bu artışlar daha da belirginleşti, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 29,17’lik bir artış görüldü, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 76,25’lik bir artış gerçekleşti.

Yıllık bazda, Tarım-GFE’ye göre alt gruplar arasında dikkat çeken bazı değişiklikler yaşandı. Gübre ve toprak geliştiriciler alt grubu yüzde 2,26 artış gösterirken, enerji ve yağlar alt grubunda yıllık artış yüzde 13,20 olarak kaydedildi. Diğer yandan, veteriner harcamaları alt grubunda yıllık artış yüzde 95,89’a ulaştı ve diğer mal ve hizmetler alt grubunda yıllık artış yüzde 89,23 oldu.

Aylık bazda, Tarım-GFE’ye göre alt gruplar arasında da değişiklikler yaşandı. Tarımsal ilaçlar alt grubu yüzde 1,65 artarken, tohum ve dikim materyali alt grubunda aylık artış yüzde 2,28 olarak kaydedildi. Enerji ve yağlar alt grubu aylık bazda yüzde 23,76 artış gösterirken, veteriner harcamaları alt grubunda aylık artış yüzde 18,80 oldu. Tek azalış yaşanan alt grup ise yüzde 0,38’lik düşüşle hayvan yemi alt grubunda kaydedildi.

Tarımsal girdi fiyatlarındaki bu artışlar, tarım sektörünün ekonomik dinamiklerine önemli bir etki yapabilir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.