Anasayfa Blog Tarım Haberleri Türkiye`nin Pirinç Deposu Edirne, Verimli Çeltik Hasadına Hazır
Türkiye`nin Pirinç Deposu Edirne, Verimli Çeltik Hasadına Hazır

Türkiye`nin Pirinç Deposu Edirne, Verimli Çeltik Hasadına Hazır

Türkiye’nin pirinç üretiminin büyük bir bölümünün gerçekleştiği Edirne’de çeltik hasadı başladı. Bu yıl yaklaşık 500 bin dekar alanda ekimi gerçekleşen çeltik, emek veren çiftçilerin titiz çalışmalarının ardından hasat ediliyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçilerin üstün kalitede ürün elde etmek için özverili bir şekilde çalıştığını vurguladı. Bahar aylarındaki yağışların etkisiyle ekim biraz geç başlamış olsa da, çeltik ürünlerinin olumsuz etkilenmediğini belirtti. Hasatın bir hafta içinde daha da yoğunlaşması bekleniyor.

Edirne, Türkiye’de çeltik üretiminin yarısına yakınını gerçekleştiren bir il konumunda. İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer ise ilçelerinin ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade etti. İlçelerinin çeltik üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştirdiğini ve bu yıl yaklaşık 150 bin ton ürün hasat etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Hasat döneminin mevsim koşullarına bağlı olarak ekim ayının sonuna kadar süreceğini belirten çiftçi Kudret Akıncı, dönüm başına 750-800 kilogram verim beklediklerini ifade etti. 350 dekarlık arazilerine 4 çeşit çeltik ektiklerini ve verim açısından en iyisini belirledikten sonra gelecek yıl ona odaklanacaklarını söyledi. Çiftçiler, emeklerinin karşılığını alarak bereketli bir hasat sezonu geçirmeyi umuyor.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.