Anasayfa Blog Gıda Yağ sıçratmadan kızartma nasıl yapılır? İşte sıçratmadan kızartma yöntemi
Yağ sıçratmadan kızartma nasıl yapılır? İşte sıçratmadan kızartma yöntemi

Yağ sıçratmadan kızartma nasıl yapılır? İşte sıçratmadan kızartma yöntemi

Kızartma yapmak, pratik bir yemek pişirme yöntemi olmasına rağmen ocak ve etrafına zarar verebilir. Genellikle kızartma sonrası etrafa yayılan yağ lekeleri ile başa çıkmak zor olabilir. Sıçrayan yağı temizlemek ise ayrı bir uğraş gerektirebilir.

Etrafa yağ sıçratmadan nasıl kızartma yapılır?

Kızartma işlemi sırasında yağ sıçramaları hem etrafa leke bırakabilir hem de ciddi yanıklara neden olabilir. Kızartma yaparken yağ sıçramasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz.

Yağın sıçramasına neden olan en büyük etkenlerden biri sudur. Bu nedenle kızartma tavasında suyun bulunmamasına dikkat edin. Ayrıca kızartacak olduğunuz besinlerin de kurutulmuş olduğundan emin olun. Su ile temas eden besinler yağın sıçramasına yol açabilir.

Kızartma yağı, daha önce kullanılmışsa kalıntılar içerebilir ve bu da yağın sıçramasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için yağın içine ekmeğin içi veya tuz atabilirsiniz. Yağ kızarmadan önce eklenen ekmek içi veya tuz, yağın sıçramasını engelleyebilir.

Ayrıca, yağın içine bir miktar un eklemek de yağın sıçramasını azaltabilir. Un, kızarmış yağı yatıştırmada etkili olabilir.

Bu basit önlemleri alarak kızartma yaparken yağ sıçramasını minimize edebilir ve güvenli bir şekilde buzdolabının keyfini çıkarabilirsiniz.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.