Anasayfa Blog Gıda Yatmadan önce tüketilmemesi gereken 10 besin
Yatmadan önce tüketilmemesi gereken 10 besin

Yatmadan önce tüketilmemesi gereken 10 besin

Tükettiğimiz yiyecekler uykumuzu büyük ölçüde etkiliyor. Bazı besinler var ki tüketildiğinde uykuyu kaçırıp geceyi mahvedebiliyor. İşte bu 10 besin…

Uyku kaçıran besinler

1- Nane

Nane, yatmadan önce tüketildiğinde uyku problemlerine yol açabilen besinlerden biridir. Nefesinizi tazelemek amacıyla sakız çiğnemek veya sinirleri yatıştırmak için nane çayı içmek alışkanlığınız varsa, bu alışkanlık uzun ve huzursuz bir geceyi beraberinde getirebilir. Nane masum gibi görünse de, yatmadan birkaç saat önce tüketmek, mide yanmasına neden olabilir.

2- Brokoli

Diğer yeşil sebzeler arasında brokoli, uyku düzeninizi bozabilecek bir yiyecek olarak bilinir. Brokoli, lahana, havuç ve karnabahar gibi sebzeler sindirim sisteminizde yavaş ilerleyen çözünmeyen lifler bakımından zengindir. Bu nedenle, bu sebzelerden fazla tüketmek, vücudunuzun hala sindirimle meşgul olduğu bir dönemde uyumaya çalışmak anlamına gelebilir. Bu da sağlıklı bir uyku için pek iyi bir koşul değildir.

3- Soğan

Soğan, içerdiği çözünebilir lifler nedeniyle gaz ve mide şişkinliğine yol açabilir. Özellikle yatmadan önce tüketilen soğan, reflü riskini artırabilir ve gece boyunca rahatsızlık hissi yaratabilir.

4- Kabuklu Yemişler

Kuruyemişler gece boyunca ihtiyaç duymadığınız enerjiyi sağlayabilirler. Bu nedenle yatmadan önce kuruyemişlerden kaçınmak, daha iyi bir uykuya yardımcı olabilir. Enerji veren bu besinleri sabaha saklamak daha iyi bir seçenek olacaktır.

5- İşlenmiş Etler

Pastırma, sucuk gibi işlenmiş etler, yüksek düzeyde tiramin içerirler. Tiramin, beyinde norepinefrin adı verilen bir uyarıcıyı tetikleyebilir. Ayrıca bu tür işlenmiş etler yavaş sindirilir, bu da midenizin gece boyunca hala çalıştığı anlamına gelir ve iyi bir gece uykusu almanızı zorlaştırabilir.

6- Baharatlı Yiyecekler

Kırmızı biber gibi baharatlar metabolizmanızı hızlandırabilir, ancak yatmadan önce baharatlı yiyecekler tüketmek mide yanması sorunlarına neden olabilir ve uykusuzluğa yol açabilir.

7- Dondurma

Büyük bir kase dondurma yemek, iyi bir gece uykusu almayı zorlaştırabilir. Dondurma yüksek miktarda yağ içerir ve bu da mide sindirimini uzatabilir, bu da uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

8- Bitter Çikolata

Bitter çikolata, uyarıcı olan kafein içerir. Bu, derin bir uykuya dalmanızı engelleyebilir.

9- Yeşil Çay

Yeşil çay, içerdiği kafein, teobromin ve teofilin gibi uyarıcılar nedeniyle gece tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir. Bu maddeler hızlı kalp atışlarına, ani sinirliliğe ve kaygı hissine yol açabilir. Eğer kafeine karşı hassasiyetiniz varsa veya uyku sorunları yaşıyorsanız, yeşil çayı yatmadan önce tüketmekten kaçının.

10- Su

Gece yatmadan önce su içmek veya gece boyunca su içmek, uyku kalitenizi düşürebilir. İçilen su, sizi gece boyunca tuvalete kaldırabilir ve bu da sağlıksız bir uyku sürecine yol açabilir. Uzmanlar su içmenin yatmadan 90 dakika önce durdurulması gerektiğini önermektedir.

Abone ol ve son eklenen firmalar hakkında e-posta al

© 2018 Toptancılar Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.